Działanie 6.4 Wsparcie pracowników i pracodawców
Nabór: FEWP.06.04-IZ.00-002/24 ( od 2024-06-28 do 2024-08-09 )

Partnerstwo z organizacją pozarządową, które zostało opisane w kryterium premiującym nr 2 powinno zostać zawiązane i realizowane zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi partnerstwa (wszystkie informacje dotyczące zasad zawiązywania i realizacji partnerstwa zostały szczegółowo opisane w regulaminie wyboru projektów). Ponadto należy zauważyć, iż głównym celem ww. kryterium jest wspieranie współpracy podmiotów leczniczych z organizacjami pozarządowymi w celu poprawy jakości działań realizowanych w projekcie oraz zwiększenia ich skuteczności. W związku z powyższym w pkt 3.5. wniosku o dofinansowanie projektu należy wskazać i opisać zadania, za realizację których odpowiedzialny będzie w całości lub częściowo partner. Ponadto IZ zwraca uwagę, iż zgodnie z zapisami regulaminu, w tym m.in.: kryteriów merytorycznych nr 4 i 5 zawiązane w celach wspólnej realizacji projektu partnerstwo nie może być pozorne a partner musi być odpowiedzialny za realizację części działań zaplanowanych w Regionalnym Programie Zdrowotnym.

Aby potwierdzić spełnienie kryterium udzielania świadczeń założonych w projekcie w 3 podmiotach działających na terenie 3 różnych gmin danego subregionu, Wnioskodawca powinien zawrzeć odpowiednie zapisy we wniosku o dofinansowanie projektu, podając m.in.: nazwy podmiotów, które będą realizowały świadczenia oraz opisać np.: w pkt 3.4 i 3.5 lub 3.7 wniosku o dofinansowanie zakres działań poszczególnych podmiotów oraz obszar oddziaływania tj.: wymienić gminę/-y, w której/-ych podmioty te będą świadczyły usługi w zakresie rehabilitacji medycznej. Powyższe założenia musza zostać odzwierciedlone w budżecie projektu tj.:
w pkt 5.1.1. Planowane wydatki w ramach projektu w PLN.

Wnioskodawca powinien zaplanować okres realizacji projektu na 3 lata zgodnie z zapisami regionalnego programu zdrowotnego. W punkcie 3.4 Regulaminu wyboru projektów został wskazany maksymalny termin w jakim będą mogły być realizowane projekty wybrane do dofinansowania. W związku z powyższym w przypadku gdy w trakcie realizacji projektu wystąpią nieprzewidziane okoliczności Wnioskodawca za zgodą Instytucji Zarządzającej będzie mógł wydłużyć realizację projektu maksymalnie do dnia 30 czerwca 2029 r.

Zgodnie z zapisami Regionalnego Programu Zdrowotnego (RPZ), którego dotyczy nabór realizator powinien zapewnić  odpowiednią liczbę kadry medycznej posiadającej odpowiednie kwalifikacje zawodowe do udzielania świadczeń rehabilitacyjnych m.in: lekarza specjalistę w dziedzinie rehabilitacji ogólnej lub fizjoterapeutę specjalistę w dziedzinie fizjoterapii lub fizjoterapeutę legitymującego się dyplomem magistra oraz co najmniej 3-letnim doświadczeniem zawodowym. Każda z ww. osób posiada uprawnienia do diagnostyki funkcjonalnej pacjenta oraz kwalifikowania, planowania i prowadzenia fizykoterapii, kinezyterapii, masażu oraz do przeprowadzenia innych interwencji zaplanowanych w RPZ. W związku z powyższym nie ma konieczności posiadania wszystkich z wymienionych specjalistów do realizacji planowanych w projekcie interwencji. Niemniej jednak należy brać pod uwagę, iż kompetencje kadry medycznej przyczyniają się do zapewnienia wysokiej jakości i skuteczności świadczonych usług medycznych.

Jednocześnie IZ przypomina, iż za spełnienie jednego z Kryteriów premiujących dotyczącego posiadania wykwalifikowanej w zakresie świadczeń rehabilitacji medycznej kadry w liczbie minimum 2 specjalistów tj: fizjoterapeuty legitymującego się dyplomem magistra i lekarza specjalistę rehabilitacji medycznej można otrzymać 5 punktów premii.

Założeniem kryterium jest premiowanie wnioskodawców, którzy w swoich zasobach kadrowych posiadają obu tych specjalistów czyli zarówno fizjoterapeutę legitymującego się dyplomem magistra z 3 letnim doświadczeniem oraz lekarza specjalistę rehabilitacji medycznej z 3 letnim doświadczeniem co ma na celu zapewnienie wysokiej jakości i skuteczności świadczonych usług medycznych. Zatem wskazanie 2 magistrów fizjoterapii z 3 letnim doświadczeniem nie stanowi przesłanki do przyznania premii punktowej.

Wnioskodawca we wniosku o dofinansowanie w pkt 3.4 i 3.5 lub 3.7 powinien opisać działania planowane w projekcie m. in. zakres współpracy z 3 podmiotami na terenie 3 różnych gmin oraz oświadczyć, iż zagwarantuje spełnienie założeń kryterium premiującego poprzez wyłonienie wykonawców z zachowaniem konkurencyjnego trybu wyboru. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, iż w przypadku uzyskania premii punktowej przez Wnioskodawcę ubiegającego się o dofinansowanie spełnienie zapisów kryterium zostanie zweryfikowane również na etapie wdrażania projektu.

Struktura finansowa dotycząca kwoty środków przeznaczonych na dofinansowanie dla poszczególnych subregionów znajduje się w tabeli na str. 9 Regulaminu wyboru projektów. Ponadto zgodnie z pkt 3.12 wytycznych dotyczących kwalifikowalności jeśli projekty zostaną złożone na kwoty wskazane w ww. tabeli to wówczas koszty pośrednie będą wynosić 15% w subregionie pilskim a w pozostałych czterech subregionach 10% wydatków bezpośrednich.
W związku z powyższym tylko w przypadku subregionu pilskiego nominalnie wysokość kosztów pośrednich może być wyższa niż wysokość wkładu własnego.
W pozostałych subregionach wysokość kosztów pośrednich będzie nominalnie niższa niż wysokość wkładu własnego.

W ramach kryterium nr 2 premiowane będą projekty zakładające partnerstwo podmiotu leczniczego z przynajmniej jedną organizacją pozarządową (NGO), niezależnie, który z tych podmiotów będzie wnioskodawcą (liderem), a który partnerem.

Zatem w obu opisanych przypadkach ten warunek nie zostanie spełniony. W przypadku pierwszym brak jest partnerstwa, a w drugim przypadku partnerstwo zawarte będzie pomiędzy podmiotem leczniczym (będącym jednocześnie NGO) a podmiotem niebędącym ani NGO, ani podmiotem leczniczym.

Zgodnie z zapisami wytycznych dotyczących kwalifikowalności Wnioskodawca ma obowiązek zachowania trwałości projektu w odniesieniu do wydatków ponoszonych jako cross-financing. Jednocześnie jest zobowiązany do realizacji projektu w sposób, który zapewni osiągnięcie i utrzymanie celów, w tym wskaźników produktu i rezultatu zakładanych we Wniosku w trakcie jego realizacji oraz w okresie trwałości (jeśli dotyczy – w odniesieniu do cross-financingu). W związku z powyższym IZ zwraca uwagę na sposób pomiaru wskaźnika rezultatu bezpośredniego Liczba osób, które dzięki wsparciu w obszarze zdrowia podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie (osoby), który mierzony jest do 4 tygodni od zakończenia przez uczestnika udziału w projekcie.