Informacje o naborze
Wniosek o dofinansowanie projektu pozakonkursowego PUP należy przesłać w dwóch formach (pamiętając o zachowaniu tożsamości obu wersji):
- w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem LSI 2014+ (www.lsi.wielkopolskie.pl) oraz
- w formie papierowej – osobiście, kurierem lub pocztą w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, ul. Szyperska 14, Punkt Informacyjny w godz. 730 do 1530.
Nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w wersji elektronicznej będzie prowadzony od dnia 15 marca 2019 r. od godz. 0730 do dnia 5 kwietnia 2019 r. do godz. 1530.
Za datę złożenia wniosku uznaje się datę przesłania wniosku w systemie LSI 2014+. (Przygotowywanie wniosków w Systemie LSI 2014+ możliwe jest już od dnia ogłoszenia naboru, tj. od 15.03.2019 r.).
Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia wersji papierowej wniosku w terminie 5 dni roboczych od daty dostarczenia wniosku za pośrednictwem LSI 2014+. W przypadku wniosków nadsyłanych pocztą lub przesyłką kurierską o przyjęciu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do siedziby Urzędu.
Przed złożeniem wniosku do WUP należy porównać zgodność sumy kontrolnej wersji papierowej oraz wersji złożonej za pośrednictwem LSI 2014+.
Nabór nie jest dzielony na rundy.
Na co i kto może składać wnioski
Kto może składać wnioski?
Powiatowe Urzędy Pracy z rejonu Województwa Wielkopolskiego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Instrumenty i usługi rynku pracy wynikające z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z wyłączeniem robót publicznych, odnoszące się do następujących typów operacji:
- instrumenty i usługi rynku pracy służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej (obligatoryjne):
- identyfikacja potrzeb osób po 29 roku życia pozostających bez zatrudnienia oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy,
- kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby lub poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych,
- instrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji:
- kontynuacja nauki dla osób po 29 roku życia, u których zdiagnozowano potrzebę uzupełnienia edukacji formalnej lub potrzebę potwierdzenia kwalifikacji m.in. poprzez odpowiednie egzaminy,
- nabywanie, podwyższanie lub dostosowywanie kompetencji i kwalifikacji, niezbędnych na rynku pracy w kontekście zidentyfikowanych potrzeb osoby, której udzielane jest wsparcie, m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia,
- instrumenty i usługi rynku pracy służące zdobyciu doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców:
- nabywanie lub uzupełnianie doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, m.in. poprzez staże i praktyki, spełniające standardy wskazane w Europejskiej Ramie Jakości Praktyk i Staży,
- wsparcie zatrudnienia osób po 29 roku życia u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy, stanowiące zachętę do zatrudnienia, m.in. poprzez pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia dla osób, u których zidentyfikowano adekwatność tej formy wsparcia,
- instrumenty i usługi rynku pracy służące wsparciu mobilności międzysektorowej i geograficznej (uwzględniając mobilność zawodową na europejskim rynku pracy za pośrednictwem sieci EURES):
- wsparcie mobilności międzysektorowej dla osób, które mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia w sektorze lub branży, m.in. poprzez zmianę lub uzupełnienie kompetencji lub kwalifikacji pozwalającą na podjęcie zatrudnienia w innym sektorze, m.in. poprzez praktyki, staże i szkolenia, spełniające standardy wyznaczone dla tych usług,
- wsparcie mobilności geograficznej dla osób po 29 roku życia, u których zidentyfikowano problem z zatrudnieniem w miejscu zamieszkania, m.in. poprzez pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania, m.in. poprzez finansowanie kosztów dojazdu,
- instrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób niepełnosprawnych:
- niwelowanie barier jakie napotykają osoby niepełnosprawne po 29 roku życia w zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia, m.in. poprzez finansowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej, którego praca spełnia standardy wyznaczone dla takiej usługi.
- instrumenty i usługi rynku pracy służące rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia:
- wsparcie osób po 29 roku życia w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji) na utworzenie przedsiębiorstwa oraz doradztwo i szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, a także wsparcie pomostowe.
Finanse
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu:
- Maksymalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85%.
- Maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi: 85% (środki UE) + 15% (środki Funduszu Pracy będące w dyspozycji samorządu powiatu).
Okres realizacji projektu pozakonkursowego PUP dotyczy okresu od 01.01.2019 r. do 31.12.2020 r.
Kwota środków Funduszu Pracy możliwa do wykorzystania w ramach projektów współfinansowanych z EFS w ramach WRPO:
- realizowanych w 2019 r. wynosi 41 463 299,00 zł
- realizowanych w 2020 r. wynosi 48 011 037,00 zł.
Należy mieć na uwadze, iż kwota środków FP możliwa do wykorzystania w ramach nowych projektów PUP z 2019 r. (realizowanych w ramach niniejszego naboru) powinna być pomniejszona o kwotę środków FP z limitu na 2019 rok zakontraktowaną w projektach PUP z 2018 r. w ramach WRPO 2014+.
Wniosek o dofinansowanie projektu PUP składany za pośrednictwem systemu LSI2014 będzie obejmował jedynie wydatki podlegające rozliczeniu z Komisją Europejską, co oznacza, że w przypadku form wsparcia takich jak: dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej i refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – wydatki są pomniejszone o wartość podatku VAT (kwota netto).
PUP jest zobligowany do przekazania pisemnie do WUP w momencie przekazywania wniosku o dofinansowanie projektu PUP informacji o wysokości planowanych wydatków PUP na finansowanie podatku VAT, o którym mowa powyżej. Informacja ta nie jest uwzględniana w treści wniosku o dofinansowanie projektu PUP. Wysokość środków na podatek VAT musi być przedstawiona w podziale na lata realizacji projektu.
W celu umożliwiania weryfikacji poprawności zaplanowanych wydatków należy uzupełnić tabelę dotyczącą środków przeznaczonych na projekt EFS, w tym wartość podatku VAT.
Niezbędne dokumenty
1. Załącznik nr 1 - Podział środków Funduszu Pracy na realizację projektów w 2019-2020 (128.3 KB)
2. Załącznik nr 2 - Formularz wniosku o dofinansowanie projektu (541.2 KB)
5. Załącznik nr 5 - Typy projektów dla Działania 6.1 WRPO (181.1 KB)
6. Załącznik nr 6 - Zasady oceny spełnienia kryterium dostępu i wymogi wobec wnioskodawcy (129.5 KB)
8. Załącznik nr 8 - Deklaracja poufności dla oceniającego (132.1 KB)
9. Załącznik nr 9 - Oświadczenie pracownika ION o bezstronności-3 (143.3 KB)
14a. Załącznik nr 14a Przykład dot. projektu PUP (98.5 KB)
14c. Załącznik nr 14c Przykład dot. projektu PUP – koszty zarzadzania poza projektem PUP (85.3 KB)
Inne ważne informacje
Pytania prosimy kierować mailowo na adres infoefs@wup.poznan.pl, telefonicznie pod numerem tel. 61 846 38 23 lub bezpośrednio w Punkcie Informacyjnym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu ul. Szyperska 14, 61‑754 Poznań, tel. 61 846 38 23.
Wsparcie techniczne w zakresie obsługi Systemu LSI2014+ udzielane jest poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie https://lsi.wielkopolskie.pl (menu "Kontakt").