Dostępne 6 pytań w: Poddziałanie 3.2.4 Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym w ramach ZIT dla rozwoju AKO ×
Wskazane pojęcie termomodernizacji zgodne jest z art. 2 pkt. 2 przytoczonej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Jednakże istotne jest, aby była to (zgodnie z zapisami SZOOP) kompleksowa i głęboka modernizacja energetyczna budynków, tak więc sama (jeśli tak rozumień określenie „samodzielna”) instalacja OZE ani OZE łącznie z wymianą oświetlenia nie stanowi wystarczającego zakresu prac. Głęboka kompleksowa modernizacja energetyczna budynku to przedsięwzięcie mogące polegać na ociepleniu przegród budynku, wymianie okien lub drzwi oraz wymianie lub modernizacji źródeł ciepła (chłodu) i instalacji, w wyniku którego zostaną zmniejszone wartości wskaźników rocznego zapotrzebowania na: energię użytkową, energię końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną. Przez instalacje rozumie się instalacje: ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji, klimatyzacji lub oświetlenia. Ponadto zapisy SZOOP mówią o instalacji OZE w modernizowanych (a nie zmodernizowanych) budynkach, oznacza to że w ramach projektu są Państwo zobowiązani realizować więcej elementów niż instalację OZE lub OZE+ wymianę oświetlenia.
Zwracam również uwagę na ewentualne ryzyko wystąpienia pomocy publicznej, jeśli wyprodukowana energia z OZE będzie sprzedawana, a Państwa rachunki umniejszone.
Należy również pamiętać, że jeśli planuje się wymianę oświetlenia konieczne jest przeprowadzenie również audytu oświetleniowego. Natomiast to w jakim % nastąpi poprawa efektywności energetycznej wykaże audyt energetyczny.
Uzyskane wcześniej Zaświadczenie oraz Deklaracja mogą być wykorzystane w nowym wniosku o dofinansowanie pod warunkiem, że są zgodne z tytułem i zawartością treści nowego wniosku o dofinansowanie.
W ramach działań podnoszących efektywność energetyczną budynku kwalifikowana może być instalacja klimatyzacji oraz osłony zaciemniające na okna chroniące budynek przed przegrzaniem – pod warunkiem, że ww. usprawnienia zostały wskazane w audycie energetycznym budynku.
Audyt oświetleniowy musi stanowić odrębny dokument.
Realizacja inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wymaga przedłożenia programu funkcjonalno-użytkowego.
Jeżeli decyzja środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana, to również należy dołączyć do wniosku komplet dokumentów z postępowania w sprawie jej wydania.
Skoro tego rodzaju inwestycja nie musi uzyskać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, to wspomniane załączniki nie są wymagane.
Wymagana jest również decyzja o warunkach zabudowy/ decyzja o ustaleniu inwestycji celu publicznego lub wypis i wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jeżeli organ twierdzi, że na to zadanie inwestycyjne nie jest wymagane uzyskanie powyższej decyzji, powinien takie stanowisko wyrazić w formie pisemnej i zostanie ono zaakceptowane.
Ekspertyzy ornitologiczne i chiropterologiczne opracowane w 2016 roku, będę honorowane w konkursie RPWP.03.02.04-IZ-00-30-001/17 w ramach Poddziałania 3.2.4.