Poddziałanie 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe
Nabór: RPWP.07.02.02-IZ-00-30-002/16 ( od 2016-09-30 do 2016-10-27 )

Należy zauważyć, iż kryterium dostępu nr 1 zobowiązuje Beneficjenta do realizacji projektu zgodnie z zakresem właściwego programu profilaktycznego, który jest załącznikiem do Regulaminu konkursu. W związku z powyższym Beneficjent zobligowany jest do objęcia wsparciem z zakresu szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) wskazanej w programie liczby dziewczynek tj. 100. Ponadto zgodnie z pkt 3.2 Regulaminu konkursu objęte ww. wsparciem mogą zostać dziewczynki w 13 r. ż. przebywające w placówkach opiekuńczo – wychowawczych.

Z uwagi na założenia programu zatwierdzonego przez AOTMiT, dla potrzeb realizacji programu przyjmuje się, iż do placówek opiekuńczo-wychowawczych zaliczyć nalży placówki opiekuńczo - wychowawcze w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także rodzinne domy dziecka oraz rodziny zawodowe pełniące funkcję pogotowia opiekuńczego.

Ponadto IZ WRPO zaleca aby w trakcie realizacji projektu (3 lata) była prowadzona rekrutacja ciągła do programu, która pozwoli na dotarcie ze wsparciem do dziewczynek nz placówek, które charakteryzują się dużą cyklicznością/rotacyjnością podopiecznych. 

Ponadto należy mieć na uwadze, iż w przypadku nieosiągnięcia założeń projektu zastosowanie będą miały zapisy § 5 umowy o dofinasowanie projektu.

  1. W „Programie wielospecjalistycznej terapii osób z wrodzonymi wadami twarzy” realizowanym w ramach Podziałania 7.2.2 grupę docelową zgodnie z pkt 3.2 Regulaminu konkursu stanowią „mieszkańcy województwa wielkopolskiego w wieku do 18 roku życia ze stwierdzonymi wadami morfologicznymi twarzy, którzy do tej pory korzystali z opieki specjalistycznej w sposób ograniczony lub byli jej całkowicie pozbawieni”.Zgodnie z definicją wskaźnika wskazaną w zał. 2 do Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014 – 2020 odwołującą się do Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze zdrowia, do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zalicza się osoby wskazanew SZOOP, czyli zgodnie z SZOOP wersja 1.22 – osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zgodnie z definicją zawartą w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014 – 2020 w tym dzieci, rodziny z dziećmi, młodzież, osoby starsze i z niepełnosprawnościami oraz osoby w ich otoczeniu lub osoby nieaktywne zawodowo kwalifikujące się do profilaktyki, leczenia lub rehabilitacji zdrowotnej ze względu na wiek lub stan zdrowia. W związku z powyższym grupa docelowa „Programu wielospecjalistycznej terapii osób z wrodzonymi wadami twarzy” wpisuje się do ww. kategorii osób.
  2. Opiekunowie osób z wrodzonymi wadami twarzy zgodnie z wymaganiami dotyczącymi grupy docelowej wskazanymi w SZOOP oraz Regulaminie konkursu nie stanowią grupy docelowej i nie należy wskazywać ich w pkt. 3.5.3 Opis grupy docelowej oraz 3.5.3.1 Przewidywana liczba osób objętych wsparciem EFS w ramach projektu i ich status wniosku
    o dofinansowanie. Grupę docelową stanowią wyłącznie „mieszkańcy województwa wielkopolskiego w wieku do 18 roku życia ze stwierdzonymi wadami morfologicznymi twarzy, którzy do tej pory korzystali z opieki specjalistycznej w sposób ograniczony lub byli jej całkowicie pozbawieni”. Powyższe nie oznacza, iż wsparcie kierowane do ww. opiekunów jest niekwalifikowalne w ramach projektu. Zgodnie bowiem z zapisami Regulaminu konkursu, projekt musi być realizowany zgodnie z zakresem właściwego programu profilaktycznego, a w ww. programie przedmiotowe koszty są kwalifikowalne.