Dostępne 20 pytań w: Działanie 1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym w zakresie infrastruktury B+R ×
Zgodnie z załącznikiem „Kwalifikowalność kosztów, wnioski o płatność oraz zwroty środków” (pkt 3.7) koszty poniesione na wynagrodzenie osoby zaangażowanej do projektu na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, umowa o dzieło) są kwalifikowalne, z zastrzeżeniem spełnienia wszystkich warunków ujętych w przedmiotowym punkcie oraz w części „Zasady ogólne dla EFRR” wskazanego dokumentu.
Zasadą jest, że Beneficjent do zamówień, których wartość szacunkowa przekracza kwotę 50 tys. zł netto, zobowiązany jest do stosowania zasady konkurencyjności określonej w „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021‑2027”. Obowiązek ten dotyczy również zamówień dla osób, które mają świadczyć usługi w projekcie w oparciu o inne umowy niż umowa o pracę.
Równocześnie, ww. wytyczne, w Podrozdziale 3.2 Zasada konkurencyjności, Sekcji 3.2.1 Wyłączenia, pkt 1, ppkt i) dopuszczają możliwość niestosowania zasady konkurencyjności w przypadku zamówień, których przedmiotem są usługi świadczone w zakresie prac badawczo - rozwojowych prowadzonych w projekcie przez osoby fizyczne wskazane w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu, posiadające wymagane kwalifikacje, pozwalające na przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych zgodnie z tym wnioskiem.
W związku z powyższym, przy zatrudnianiu na umowę zlecenie pracowników badawczych (np. naukowców) wskazanych z imienia i nazwiska we wniosku o dofinansowanie, możliwe jest skorzystanie ze wskazanego wyłączenia stosowania zasady konkurencyjności.
Należy zaznaczyć, iż decyzję dotyczącą wyboru procedury udzielenia zamówienia, czy też skorzystania z przedmiotowego wyłączenia stosowania zasady konkurencyjności, podejmuje sam zamawiający, a prawidłowość jego działania może być przedmiotem weryfikacji prowadzonej przez instytucje kontrolujące.
Projekt powinien być realizowany na terenie województwa wielkopolskiego. W przypadku, gdy przedmiotem projektu będzie przedsięwzięcie niezwiązane trwale z gruntem, za miejsce realizacji projektu uznaje się siedzibę Wnioskodawcy (przedsiębiorcy - Lidera Konsorcjum), bądź miejsce prowadzenia przez niego działalności gospodarczej – w tym przypadku Wnioskodawca (przedsiębiorca – Lider Konsorcjum) powinien prowadzić działalność na terenie Wielkopolski przez minimum 12 miesięcy do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
Do realizacji projektu można zaangażować konsorcjanta (jednostkę badawczo-naukową) mająca siedzibę poza województwem wielkopolskim, który zrealizuje część projektu, w zakresie prac badawczych w swojej siedzibie (poza województwem wielkopolskim). Jednak należy pamiętać, że wyniki prac B+R powinny zostać wdrożone do działalności gospodarczej Wnioskodawcy (Lidera konsorcjum).
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów nr FEWP.01.02-IZ.00-001/24 maksymalny poziom dofinansowania dla zadania realizowanego przez konsorcjanta uzależniony jest od zakresu realizowanego projektu i przyjmuje poziom dofinansowania analogiczny jak Wnioskodawca/Lider konsorcjum. Wsparcie przyznawane członkom konsorcjum stanowi pomoc de minimis. Wartość wnioskowanej pomocy de minimis łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez podmiot w okresie trzech lat nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 300 000 EUR. Maksymalna wartość dofinansowania kosztów objętych pomocą de minimis wynosi 1 200 000 PLN.
Nie. Kryteria merytoryczne mają szerszy zakres i odnoszą się do wszystkich modułów możliwych do realizacji w ramach Działania 01.02.
Kolumna „Wymiar zatrudnienia (wartość liczbowa)” dotyczy określenia wymiaru zatrudnienia, tj. w przypadku zatrudniania pracownika na pełen etat należy wpisać 1, w przypadku części etatu należy wskazać odpowiedni ułamek, np. przy zatrudnieniu danego pracownika na ¾ etatu należy wpisać 0,75. UWAGA: pole należy uzupełnić jedynie wartością liczbową (bez jednostki „etat”/”etatu”), ponieważ wartość ta jest w kolejnych kolumnach wykorzystywana do obliczeń automatycznych.
Zgodnie z punktem 2 (patrz wiersz 5 załącznika), wskazano, że koszty zatrudnienia brutto pracownika obejmują wynagrodzenie brutto powiększone o obciążenia pracodawcy. Oznacza to, że wartość wskazana w kolumnie „Roczne koszty zatrudnienia brutto…” już powinny uwzględniać obciążenia pracodawcy. Ważne, by nie zawierały one niekwalifikowalnych składników wynagrodzeń, o których mowa w punkcie 2.11 lit. w załącznika do Umowy o dofinansowanie pn. "Kwalifikowalność kosztów, wnioski o płatność oraz zwroty środków".
W kolumnie „Wskaż przyjętą w projekcie liczbę stawek w odniesieniu do każdego pracownika” należy wskazać liczbę stawek godzinowych danego pracownika, które Wnioskodawca/Beneficjent ma zamiar rozliczyć w ramach projektu (tabela A i tabela C) albo liczbę stawek godzinowych na danym stanowisku, które Wnioskodawca/Beneficjent ma zamiar rozliczyć w ramach projektu (tabela B) i nie może być ona większa od wartości wskazanej jako maksymalna roczna liczba godzin zaangażowania w projekcie.
Dla przykładu, jeżeli w ramach projektu ma pracować pan Jan K., dla którego znane są roczne koszty zatrudnienia brutto i który pracować będzie w ramach projektu w wymiarze czasu pracy ½ etatu, to maksymalna roczna liczba godzin zaangażowania w projekcie wynosi 860 godzin i dlatego w kolumnie „Wskaż przyjętą w projekcie liczbę stawek w odniesieniu do każdego pracownika” można wskazać np. 800 (maksymalnie 860).
UWAGA: należy wskazać wartość liczbową bez jednostki, bo dana ta jest w dalszej części tabeli wykorzystywana do automatycznych obliczeń. na tej podstawie zostanie wyliczona wartość w kolumnie „Wartość wydatków kwalifikowalnych przeniesiona do tabeli 5.1.1 wniosku o dofinansowanie” jako iloczyn obliczonej stawki godzinowej i liczby stawek przewidzianych w projekcie.
Nie trzeba wypełniać wszystkich tabel. Każda tabela dotyczy innego przypadku:
Co do zasady, w przypadku chęci realizacji projektu w ramach działania 1.2, Wnioskodawca/Beneficjent powinien zaplanować kogo lub jakiego rodzaju pracowników potrzebuje do realizacji projektu i jeśli posiada odpowiedni personel, to wypełnić odpowiednio tabelę A (konkretni pracownicy Wnioskodawcy/Beneficjenta, którzy będą zaangażowani w realizację danego projektu) i/lub tabelę B (lista pracowników zatrudnionych na takim samym lub zbliżonym stanowisku, tj. wykonujących zadania o zbliżonym charakterze i zakresie obowiązków oraz należących do tej samej grupy zaszeregowania – w takim przypadku nie ma konieczności wskazywania we wniosku o dofinansowanie konkretnego pracownika, a jedynie jego stanowiska / obowiązków, które będzie wykonywał w ramach projektu
Koszty kwalifikowalne w ramach Modułu internacjonalizacja mogą obejmować m.in.:
Należy pamiętać, że kompleksowa ocena kwalifikowalności kosztów zostanie przeprowadzona przez IZ FEW 2021+ po złożeniu pełnej dokumentacji aplikacyjnej oraz w trakcie weryfikacji wniosku o płatność i w trakcie kontroli projektów.
Tak. Zwiększenie potencjału kadrowego jest możliwe do zrealizowania wyłącznie w ramach Modułu kompetencje. W związku z powyższym aby otrzymać punkty w zakresie kryterium merytorycznego nr 16 w projekcie należy ująć Moduł kompetencje.
Opinia o innowacyjności stanowi dokument potwierdzający spełnienie jednego z warunków umniejszającego część zwrotną dotacji warunkowej. W związku z powyższym należy ją przedłożyć wraz z wnioskiem o płatność wyłącznie w przypadku realizacji Modułu wdrożenie wyników prac B+R i wyboru warunku umniejszającego część zwrotną dotacji warunkowej „Innowacyjność części wdrożeniowej projektu w skali świata”.
W przypadku gdy kierownik zespołu B+R będzie realizował zarówno prace badawcze, jak i prace związane z zarządzaniem bądź koordynacją, niedotyczące prac B+R to kosztem kwalifikowalnym będzie wyłącznie cześć kosztów wynagrodzenia związana z pracami badawczymi B+R.
Zgodnie z zapisami ujętymi w Regulaminie wyboru projektów członek konsorcjum może ponosić koszty w projekcie. Przedmiotowe koszty są ponoszone wyłącznie w ramach pomocy de minimis.
W zależności od zakresu zadań realizowanych w ramach konsorcjum za koszty kwalifikowalne ponoszone przez Konsorcjanta (niebędącego Liderem) uznaje się:
Koszty dotyczące zakupu infrastruktury B+R, wartości niematerialnych i prawnych i środków trwałych możliwe są do poniesieni/rozliczenia wyłącznie w przez konsorcjantów mających swoją siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego.
Członkowie konsorcjum (niebędący liderem) mogą wdrożyć, wspólnie wypracowane, wyniki prac B+R do swojej działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że to lider konsorcjum jest Wnioskodawcą odpowiedzialnym za realizację projektu i to on powinien pełnić wiodącą rolę w realizacji przedsięwzięcia, a korzyści z realizacji projektu powinni osiągnąć wszyscy konsorcjanci, a przede wszystkim Wnioskodawca.
W związku z powyższym należy mieć na uwadze, że w przypadku realizacji projektu w takiej formule w umowie konsorcjum należy określić zakres prac, wkład finansowy i podział zysków dla każdego członka konsorcjum.
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, co do zasady możliwe jest wdrożenie do działalności gospodarczej Beneficjenta wyników prac B+R, zrealizowanych przez niego samodzielnie lub w ramach konsorcjum.
W związku z powyższym projekt nie może polegać wyłącznie na zakupie wyników prac B+R od podmiotu zewnętrznego i wdrożeniu ich do działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Zadania przewidziane do realizacji w ramach Modułu wdrożenie wyników prac B+R powinny być proporcjonalne i adekwatne do skali rozwiązań planowanych do osiągnięcia w ramach realizacji Modułu prace B+R.
W ramach Modułu prace B+R Wnioskodawca może ponosić koszty związane ze zleceniem wykonania części prac B+R podmiotowi zewnętrznemu, ale przedmiotowy koszt nie może mieć charakteru dominującego, ponieważ podmiot realizujący zlecone usługi nie jest Wnioskodawcą, który powinien pełnić wiodącą rolę w realizacji projektu.
Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie określony poprzez kod PKD zakres działalności musi wskazywać na związek z zakresem planowanego projektu. W sytuacji gdy wykonywanie działalności związanej z realizacją projektu wymaga wykazania kilku kodów PKD, należy podać przeważający kod PKD.
W związku z powyższym w przypadku gdy w ramach projektu Wnioskodawca planuje realizację jedynie Modułu prace B+R to kod PKD projektu powinien odnosić się do prac badawczych lub zakresu, którego dotyczą prowadzone prace B+R. Natomiast jeżeli projekt obejmuje więcej modułów jako główne PKD projektu należy wskazać kod odpowiedni dla działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę w ramach Modułu, z którego planuje osiągnąć największe przychody.
Wybrane kody PKD muszą zawierać się w liście kodów PKD wskazanych w KRS, CEiDG lub REGON Wnioskodawcy najpóźniej na etapie korekty.
Dodatkowo, zgodnie z Regulaminem wyboru projektów przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu musi być zgodne z Regionalną Strategią Innowacji dla Wielkopolski 2030 oraz musi być realizowane w obszarach Inteligentnych Specjalizacji Wielkopolski określonych w przedmiotowym dokumencie. Oznacza to, że działania realizowane w ramach Modułu prace B+R lub Modułu, z którego Wnioskodawca planuje osiągnąć największe przychody powinny być zgodne z zakresem Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. Lista kodów PKD dla każdej Specjalizacji została ujęta w załączniku nr 4 do Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie. Z uwagi na modułowość projektów ocena spełniania ww. kryterium będzie przeprowadzana poprzez kompleksową analizę wszystkich danych przedstawionych przez Wnioskodawców w całej dokumentacji aplikacyjnej, a nie wyłącznie na podstawie kodów PKD.
W przypadku gdy kierownik zespołu B+R będzie realizował zarówno prace B+R, jak i prace związane z zarządzaniem bądź koordynacją zespołem, niedotyczące prac B+R to kosztem kwalifikowalnym będzie wyłącznie część kosztów wynagrodzenia związana z pracami badawczymi. Ponadto członek personelu zespołu B+R może pełnić funkcję kierownika prac B+R oraz badacza zaangażowanego bezpośrednio w proces badawczy, z zastrzeżeniem, że łączne zaangażowanie zawodowe tej osoby w realizację wszystkich projektów finansowanych z funduszy UE oraz działań finansowanych z innych źródeł, w tym środków własnych beneficjenta i innych podmiotów (niezależnie od formy zaangażowania), nie przekracza 276 godzin miesięcznie; do tego limitu wlicza się okres urlopu wypoczynkowego oraz czas niezdolności do pracy wskutek choroby, natomiast nie wlicza się innych nieobecności pracownika (na przykład urlop bezpłatny, rodzicielski i macierzyński).
Nie. We wniosku o dofinansowanie projektu przy zadaniach dotyczących Modułu wdrożenie wyników prac B+R objętych dotacją warunkową Wnioskodawcy wskazują pełną kwotę dotacji (zgodnie z przyjętym wariantem dofinansowania). Ostateczna wartość części zwrotnej dotacji warunkowej zostanie określona po złożeniu przez Beneficjenta wniosku o płatność końcową.
Moduły fakultatywne są powiązane z następującymi kryteriami merytorycznymi:
Jednocześnie podkreślić należy, że charakter działań w projekcie (planowane działania, wiarygodność uzasadnień, ocena realności założeń i planowanych do uzyskania efektów projektu) będzie podlegać ocenie eksperckiej w ramach Komisji Oceny Projektów.
Nie. Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów jedynie duże przedsiębiorstwa, w tym mid caps mogą uzyskać wsparcie tylko pod warunkiem współpracy z MŚP.
Co do zasady, w ramach Modułu prace B+R Wnioskodawca może ponosić koszty związane ze zleceniem wykonania części prac B+R podmiotowi zewnętrznemu, ale przedmiotowe koszty nie mogą mieć charakteru dominującego, ponieważ podmiot realizujący zlecone usługi nie jest Wnioskodawcą, który powinien pełnić wiodącą rolę w realizacji projektu.
Niedopuszczalne jest aby rola Wnioskodawcy w projekcie polegała wyłącznie na koordynacji realizowanych działań, a jego wkład merytoryczny był znikomy.
Wnioskodawca nie może zlecić realizacji prowadzenia wszystkich prac B+R oraz stworzenia prototypu podmiotowi zewnętrznemu i wdrożyć tych wyników prac do swojej działalności, ponieważ zgodnie z Regulaminem wyboru projektów Wnioskodawca może wdrożyć do swojej działalności jedynie wyniki prac B+R zrealizowane przez niego samodzielnie lub w ramach konsorcjum.
Koszty dotyczące podwykonawstwa należy ująć w kategorii usług zewnętrznych jako koszty rzeczywiście poniesione.