Dostępne 19 pytań w: Działanie 1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, w tym w zakresie infrastruktury B+R ×
Tak. W ramach Modułu prace B+R za koszt kwalifikowalny można uznać koszty wynagrodzenia personelu badawczego projektu, który był już zatrudniony u Wnioskodawcy wcześniej, tj. przed złożeniem wniosku, na podstawie stosunku pracy, co pozwala na ustalenie najbardziej aktualnego udokumentowanego rocznego kosztu zatrudnienia brutto. Przedmiotowe koszty zostaną rozliczone przy zastosowaniu stawki godzinowej, zgodnie z zapisami art. 55, ust. 2, litera a) Rozporządzenia 2021/1060.
W związku z powyższym, wynagrodzenie nowozatrudnionego personelu badawczego, na podstawie umowy o pracę, będzie stanowiło koszt niekwalifikowalny w projekcie.
Kwalifikowanie kosztów wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy innej niż stosunek pracy jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy wybrane osoby będą realizowały inne zadania i posiadały inne kompetencje niż personel badawczy projektu, zatrudniony na podstawie stosunku pracy.
W ramach naboru wydatek niekwalifikowalny stanowią koszty poniesione na wynagrodzenie osób zaangażowanych do projektu na podstawie umowy innej niż stosunek pracy (np. umowa o dzieło, umowa zlecenie, B2B), realizujących taki sam zakres zadań i posiadających takie same kompetencje jak personel badawczy projektu, zatrudniony na podstawie stosunku pracy. Przedmiotowy warunek wynika z zapisów ujętych w artykule 53 Rozporządzenia 2021/1060, w którym wskazano, że uproszczone metody rozliczania wydatków można łączyć w ramach projektu z wydatkami, które zostały faktycznie poniesione wyłącznie w przypadku, gdy dotyczą one odrębnych kategorii kosztów.
Zgodnie z definicją, personel badawczy projektu to badacze, technicy oraz inni pracownicy pomocniczy, zatrudnieni (przed dniem złożenia wniosku) na podstawie stosunku pracy do prowadzenia prac B+R w ramach projektu, dla których jest możliwe ustalenie najbardziej aktualnego udokumentowanego rocznego kosztu zatrudnienia brutto. Najbardziej aktualne udokumentowane roczne koszty zatrudnienia brutto wylicza się w oparciu o rzeczywiste wynagrodzenie danego pracownika brutto wraz z kosztami ponoszonymi przez pracodawcę zgodnie z właściwymi przepisami prawa. Umowa B2B nie jest umową o pracę a formą współpracy między stronami, dlatego koszt wynagrodzenia wynikający z takiej umowy nie jest kosztem zatrudnienia brutto. Dodatkowo, co do zasady, na podstawie umowy B2B nie da się określić wymiaru zatrudnienia, co jest niezbędne do wypełnienia załącznika nr 6 do wniosku.
Do realizacji projektu można zaangażować konsorcjanta (jednostkę badawczo-naukową) mającego siedzibę poza województwem wielkopolskim, który zrealizuje część projektu, w zakresie prac badawczych, w swojej siedzibie (poza województwem wielkopolskim).
Jednak należy pamiętać, że projekt powinien być realizowany na terenie województwa wielkopolskiego. W przypadku, gdy przedmiotem projektu będzie przedsięwzięcie niezwiązane trwale z gruntem, za miejsce realizacji projektu uznaje się siedzibę Wnioskodawcy (przedsiębiorcy - Lidera Konsorcjum), bądź miejsce prowadzenia przez niego działalności gospodarczej – w tym przypadku Wnioskodawca (przedsiębiorca – Lider Konsorcjum) powinien prowadzić działalność na terenie Wielkopolski przez minimum 12 miesięcy do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
Ponadto, wyniki prac B+R powinny zostać wdrożone również do działalności gospodarczej Wnioskodawcy (Lidera konsorcjum).
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów nr FEWP.01.02-IZ.00-002/24 maksymalny poziom dofinansowania dla zadania realizowanego przez konsorcjanta uzależniony jest od zakresu realizowanego projektu i przyjmuje poziom dofinansowania analogiczny jak Wnioskodawca/Lider konsorcjum. Wsparcie przyznawane członkom konsorcjum stanowi pomoc de minimis. Limit pomocy de minimis liczony jest odrębnie dla Wnioskodawcy/Lidera konsorcjum i dla Konsorcjanta z zastrzeżeniem warunków ujętych w Regulaminie oraz Rozporządzeniu 2023/2831. Wartość wnioskowanej pomocy de minimis łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez podmiot w okresie trzech lat nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 300 000 EUR. Maksymalna wartość dofinansowania kosztów objętych pomocą de minimis wynosi 1 200 000 PLN.
Nie. Kryteria merytoryczne mają szerszy zakres i odnoszą się do wszystkich modułów możliwych do realizacji w ramach Działania 01.02. Wypełniając dokumentację aplikacyjną w zakresie kryteriów merytorycznych należy odnieść się do kryteriów adekwatnych do zakresu projektu.
Koszty kwalifikowalne w ramach Modułu internacjonalizacja mogą obejmować m.in.:
Należy pamiętać, że kompleksowa ocena kwalifikowalności kosztów zostanie przeprowadzona przez IZ FEW 2021+ po złożeniu pełnej dokumentacji aplikacyjnej oraz w trakcie weryfikacji wniosku o płatność i w trakcie kontroli projektów.
Opinia o innowacyjności stanowi dokument potwierdzający spełnienie jednego z warunków umniejszającego część zwrotną dotacji warunkowej. W związku z powyższym należy ją przedłożyć wraz z wnioskiem o płatność, wyłącznie w przypadku realizacji Modułu wdrożenie wyników prac B+R i wyboru warunku umniejszającego część zwrotną dotacji warunkowej „Innowacyjność części wdrożeniowej projektu w skali świata”.
W przypadku, gdy kierownik zespołu B+R będzie realizował zarówno prace B+R, jak i prace związane z zarządzaniem bądź koordynacją zespołem, niedotyczące prac B+R to kosztem kwalifikowalnym będzie wyłącznie część kosztów wynagrodzenia związana z pracami badawczymi. Należy pamiętać, że za koszt kwalifikowalny można uznać koszty wynagrodzenia personelu badawczego projektu, który był już zatrudniony u Wnioskodawcy wcześniej, tj. przed złożeniem wniosku, na podstawie stosunku pracy, co pozwala na ustalenie najbardziej aktualnego udokumentowanego rocznego kosztu zatrudnienia brutto.
Ponadto członek personelu zespołu B+R może pełnić funkcję kierownika prac B+R oraz badacza zaangażowanego bezpośrednio w proces badawczy, z zastrzeżeniem, że łączne zaangażowanie zawodowe tej osoby w realizację wszystkich projektów finansowanych z funduszy UE oraz działań finansowanych z innych źródeł, w tym środków własnych beneficjenta i innych podmiotów (niezależnie od formy zaangażowania), nie przekracza 276 godzin miesięcznie; do tego limitu wlicza się okres urlopu wypoczynkowego oraz czas niezdolności do pracy wskutek choroby, natomiast nie wlicza się innych nieobecności pracownika (na przykład urlop bezpłatny, rodzicielski i macierzyński).
Zgodnie z zapisami ujętymi w Regulaminie wyboru projektów członek konsorcjum może ponosić koszty w projekcie. Przedmiotowe koszty są ponoszone wyłącznie w ramach pomocy de minimis.
W zależności od zakresu zadań realizowanych w ramach konsorcjum za koszty kwalifikowalne ponoszone przez Konsorcjanta (niebędącego Liderem) uznaje się:
Koszty dotyczące zakupu infrastruktury B+R, wartości niematerialnych i prawnych i środków trwałych możliwe są do poniesienia/rozliczenia wyłącznie w przez konsorcjantów mających swoją siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego.
Członkowie konsorcjum (niebędący liderem) mogą wdrożyć, wspólnie wypracowane, wyniki prac B+R do swojej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że posiadają swoją siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego.
Należy jednak pamiętać, że to lider konsorcjum jest Wnioskodawcą odpowiedzialnym za realizację projektu i to on powinien pełnić wiodącą rolę w realizacji przedsięwzięcia, a korzyści z realizacji projektu powinni osiągnąć wszyscy konsorcjanci, a przede wszystkim Wnioskodawca.
W związku z powyższym należy mieć na uwadze, że w przypadku realizacji projektu w takiej formule w umowie konsorcjum należy określić zakres prac, wkład finansowy i podział zysków dla każdego członka konsorcjum.
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, co do zasady możliwe jest wdrożenie do działalności gospodarczej Beneficjenta wyników prac B+R, zrealizowanych przez niego samodzielnie lub w ramach konsorcjum.
W ramach Modułu prace B+R Wnioskodawca może ponosić koszty związane ze zleceniem wykonania części prac B+R podmiotowi zewnętrznemu ale zakres/przedmiot projektu nie może polegać wyłącznie na zakupie wyników prac B+R od podmiotu zewnętrznego i wdrożeniu ich do działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Zadania przewidziane do realizacji w ramach Modułu wdrożenie wyników prac B+R powinny być proporcjonalne i adekwatne do skali rozwiązań planowanych do osiągnięcia w ramach realizacji Modułu prace B+R.
Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie określony poprzez kod PKD zakres działalności musi wskazywać na związek z zakresem planowanego projektu. W sytuacji gdy wykonywanie działalności związanej z realizacją projektu wymaga wykazania kilku kodów PKD, należy podać przeważający kod PKD.
W związku z powyższym w przypadku gdy w ramach projektu Wnioskodawca planuje realizację jedynie Modułu prace B+R to kod PKD projektu powinien odnosić się do prac badawczych lub zakresu, którego dotyczą prowadzone prace B+R. Natomiast jeżeli projekt obejmuje więcej modułów jako główne PKD projektu należy wskazać kod odpowiedni dla działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę w ramach Modułu, z którego planuje osiągnąć największe przychody.
Wybrane kody PKD muszą zawierać się w liście kodów PKD wskazanych w KRS, CEiDG lub REGON Wnioskodawcy najpóźniej na etapie korekty.
Dodatkowo, zgodnie z Regulaminem wyboru projektów przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu musi być zgodne z Regionalną Strategią Innowacji dla Wielkopolski 2030 oraz musi być realizowane w obszarach Inteligentnych Specjalizacji Wielkopolski określonych w przedmiotowym dokumencie. Oznacza to, że działania realizowane w ramach Modułu prace B+R lub Modułu, z którego Wnioskodawca planuje osiągnąć największe przychody powinny być zgodne z zakresem Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. Lista kodów PKD dla każdej Specjalizacji została ujęta w załączniku nr 4 do Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie. Z uwagi na modułowość projektów ocena spełniania ww. kryterium będzie przeprowadzana poprzez kompleksową analizę wszystkich danych przedstawionych przez Wnioskodawców w całej dokumentacji aplikacyjnej, a nie wyłącznie na podstawie kodów PKD.
Nie. We wniosku o dofinansowanie projektu przy zadaniach dotyczących Modułu wdrożenie wyników prac B+R objętych dotacją warunkową Wnioskodawcy wskazują pełną kwotę dotacji (zgodnie z przyjętym wariantem dofinansowania). Ostateczna wartość części zwrotnej dotacji warunkowej zostanie określona po złożeniu przez Beneficjenta wniosku o płatność końcową.
Moduły fakultatywne są powiązane z następującymi kryteriami merytorycznymi:
Kryterium 16 – moduł kompetencje,
Kryterium 17 – moduł wdrożenie wyników prac B+R,
Kryterium 18, w odniesieniu do poszczególnych podkryteriów wskazanych w definicji
Kryterium 18 wskazać należy, że:
Kryterium 19 – moduł zielone technologie.
Jednocześnie podkreślić należy, że charakter działań w projekcie (planowane działania, wiarygodność uzasadnień, ocena realności założeń i planowanych do uzyskania efektów projektu) będzie podlegać ocenie eksperckiej w ramach Komisji Oceny Projektów.
Nie. Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów jedynie duże przedsiębiorstwa, w tym mid caps mogą uzyskać wsparcie tylko pod warunkiem współpracy z MŚP.
Co do zasady, w ramach Modułu prace B+R Wnioskodawca może ponosić koszty związane ze zleceniem wykonania części prac B+R podmiotowi zewnętrznemu.
Niedopuszczalne jest, aby rola Wnioskodawcy w projekcie polegała wyłącznie na koordynacji realizowanych działań, a jego wkład merytoryczny był znikomy.
Wnioskodawca nie może zlecić realizacji prowadzenia wszystkich prac B+R oraz stworzenia prototypu podmiotowi zewnętrznemu i wdrożyć tych wyników prac do swojej działalności, ponieważ zgodnie z Regulaminem wyboru projektów Wnioskodawca może wdrożyć do swojej działalności jedynie wyniki prac B+R zrealizowane przez niego samodzielnie lub w ramach konsorcjum.
Koszty dotyczące podwykonawstwa należy ująć w kategorii usług zewnętrznych jako koszty rzeczywiście poniesione.
Zgodnie z § 17 ust. 11 wzoru Umowy o dofinansowanie dla naboru Nr FEWP.01.02-IZ.00-002/24 - „Niedopuszczalne jest przesunięcie środków pomiędzy zadaniami / kategoriami kosztów o różnym poziomie dofinansowania. Konieczne jest również zachowanie limitów wydatków kwalifikowalnych określonych w Regulaminie wyboru projektów.”
Należy przez to rozumieć w szczególności, że niedozwolone jest przesuwanie zaoszczędzonych w ramach projektu środków pomiędzy różnymi rodzajami wsparcia, w tym różnymi rodzajami pomocy. Pomoc publiczna udzielana jest na jasno określone wydatki wpisujące się w katalog kosztów kwalifikowalnych danego naboru w ramach określonej w Regulaminie wyboru projektów podstawy prawnej. Podstawa prawna udzielonej pomocy może się różnić w zależności od przeznaczenia tej pomocy (patrz część II.G, punkt 4 Regulaminu wyboru projektów dla naboru Nr FEWP.01.02-IZ.00-002/24), w związku z czym niemożliwe jest, aby powstałe w ramach projektu oszczędności przesuwać pomiędzy kategoriami objętymi różnymi rodzajami pomocy (tj. niezgodnie z pierwotnym przeznaczeniem udzielonego wsparcia) i tym samym obejmować te środki podstawą prawną, której nie podlegały na etapie składania wniosku o dofinansowanie. Dopuszczalne jest przesuwanie zaoszczędzonych środków jedynie pomiędzy tą sama kategorią wsparcia (o tym samym poziomie dofinansowania), udzielonego w ramach tej samej podstawy prawnej, aby nie doprowadzić do przekroczenia maksymalnej intensywności pomocy.
Co więcej, przy przesuwaniu środków należy także pamiętać, aby nie przekroczyć dopuszczalnych limitów wydatków kwalifikowalnych określonych szczegółowo w Regulaminie wyboru projektów, w tym dotyczących poszczególnych modułów, czy kategorii kosztów objętych mechanizmem cross-financingu.
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów projekt musi być realizowany na terenie województwa wielkopolskiego. Kryterium dotyczące lokalizacji projektu na terenie województwa wielkopolskiego musi być spełnione na etapie oceny formalnej projektu i weryfikowane będzie na podstawie dokumentów rejestrowych lub odpowiedniej deklaracji podatkowej.
W sytuacji, gdy przedmiotem projektu będzie przedsięwzięcie niezwiązane trwale z gruntem np. zakup wartości niematerialnych i prawnych, zakup laptopów/komputerów, zakup maszyn i urządzeń itp. za miejsce realizacji projektu uznaje się siedzibę Wnioskodawcy, bądź miejsce prowadzenia przez niego działalności gospodarczej – w tym przypadku Wnioskodawca powinien prowadzić działalność na terenie Wielkopolski przez minimum 12 miesięcy do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
Powyższe oznacza, że Wnioskodawca już na etapie oceny formalnej musi posiadać odpowiedni wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub przedłożyć odpowiednie dokumenty z ZUS i US (m.in. miesięczne deklaracje podatkowe), z których będzie wynikało, że rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa wielkopolskiego minimum 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
W przypadku przedłożenia przez Wnioskodawcę NIP-8 zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie danych uzupełniających wprowadzenia zmian w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej na terenie wielkopolski musi być dokonane przed okresem/terminem minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.
W związku z powyższymi dokonane np. w listopadzie 2024 r. zgłoszenie na formularzu NIP-8 będzie niedostateczne do potwierdzenia spełnienia kryterium nr 2 „Miejsce realizacji projektu”.
Kryterium merytoryczne „Współpraca z sektorem nauki” dotyczy współpracy zarówno w ramach konsorcjum, jak również współpracy z naukowcami na podstawie umowy cywilnoprawnej.