Dostępne 8 pytań w: Działanie 2.5 Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe ×
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, w ramach naboru Wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek, ale nie więcej niż jeden w danym typie projektu. W przypadku złożenia większej liczby wniosków w ramach jednego typu projektów, Wnioskodawca na etapie składania korekty wniosku będzie zobligowany do wskazania, który ze złożonych wniosków będzie podlegać dalszemu procedowaniu. Niewskazanie wniosku lub wybór większej liczby wniosków niż określona w Regulaminie skutkują negatywną oceną wszystkich złożonych wniosków.
Tak, w przywołanym typie projektów kwalifikowalne są działania realizowane w miastach bez względu na wielkość, np. w miastach z gmin wiejsko-miejskich. Działania realizowane w tym typie projektów dedykowane są głównie miastom, co nie wyklucza możliwości realizacji tych projektów również poza obszarami miast. Projekty można realizować również w gminach wiejskich w ramach zabudowanej ich części np. rynki, na obszarach o ograniczonej powierzchni biologicznie czynnej, czyli zurbanizowanej części terenów wiejskich.
Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych oraz Regulaminu wyboru projektów, w ramach działania 2.5, wsparciem mogą być objęte projekty polegające na budowie zbiorników pełniących funkcje przyrodnicze oraz przeciwpowodziowe. Zbiorniki przeciwpożarowe mogłyby stanowić koszt kwalifikowalny w projekcie tylko w przypadku, gdyby stanowiły element większego projektu adaptacyjnego do zmian klimatu, zgodnego z zakresem podanym w Regulaminie wyboru projektów. Nie mogą stanowić natomiast głównego przedmiotu projektu.
Magazyn energii elektrycznej montowany na potrzeby instalacji OZE, której dostawa i montaż zostały zaplanowane we wniosku o dofinansowanie można uznać za koszt kwalifikowalny wyłącznie jako uzupełniający element w limicie do wysokości 20% kosztów kwalifikowalnych projektu łącznie z działaniami wskazanymi w rozdziale II części B punkcie 6 Regulaminu wyboru projektów.
Jeśli wyżej opisane wydatki dotyczące zbiorników podziemnych zostały poniesione po 1 stycznia 2021 r. i pod warunkiem, że projekt nie został zakończony przed złożeniem wniosku do IZ FEW 2021+, to wydatki te mogłyby zostać uznane za kwalifikowalne w przedmiotowym naborze. W odniesieniu do rozbudowy kanalizacji deszczowej w ramach działania 02.05, wydatek ten stanowi koszt kwalifikowalny pod warunkiem jej powiązania z występującymi w projekcie elementami błękitno-zielonej infrastruktury oraz jeśli wynika z planów adaptacji miast lub jest uzasadniona zidentyfikowanym w dokumentach o charakterze strategicznym zagrożeniem powodziowym do zmian klimatu.
Opisane działania mogłyby być kwalifikowalne w ramach przedmiotowego naboru – zakładając, że zostały poniesione w okresie kwalifikowalności wydatków tj. po 1 stycznia 2021 r. z zastrzeżeniem pozostałych warunków Regulaminu wyboru projektów. Co do zasady celem działania 02.05 jest zwiększenie możliwości gromadzenia wody w miejscu jej opadu lub jej zgromadzenie i wykorzystanie w późniejszym okresie jej ewentualnego zwiększonego zapotrzebowania – nie zaś przekierowywanie jej do infrastruktury kanalizacji deszczowej. Dopiero w sytuacji gdy opisane powyżej działania okazałyby się nieefektywne lub w praktyce niespełniające swojego podstawowego założenia (np. powodujące podtopienia), możliwe byłoby umożliwienie odpływu wody do istniejącej kanalizacji deszczowej.
Stworzenie wielopiętrowej kompozycji roślinności jest kwalifikowalne pod warunkiem sprzyjania ograniczeniu gwałtownemu spływowi wody i jako obszar o zwiększonym potencjale do magazynowania wody.
Opisane działania są kwalifikowalne przy uwzględnieniu zmieszczenia ich w limicie 20% kosztów kwalifikowalnych projektu, liczonych łącznie z wydatkami wymienionymi w rozdziale II części B punkcie 6 Regulaminu wyboru projektów.