Działanie 6.4 Wsparcie pracowników i pracodawców
Nabór: FEWP.06.04-IZ.00-002/23 ( od 2023-12-01 do 2023-12-15 )

Tak. Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów rozdział 4.1 o dofinansowanie projektu mogą się ubiegać wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej. Jeśli wnioskodawcą jest samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, wówczas jako typ beneficjenta we wniosku o dofinansowanie należy wybrać opcję: przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne.

Tak. Partnerstwo może zostać utworzone przez podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, realizujące wspólnie projekt, zgodnie z ustawą wdrożeniową oraz zapisami Regulaminu wyboru projektów podrozdziałem 4.6. Przy wyborze partnera należy jednak pamiętać, że wskazana spółka musi wpisywać się w jeden z następujących typów beneficjenta: przedsiębiorstwa, administracja publiczna, przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, partnerzy społeczni, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, instytucje nauki i edukacji. Jednocześnie IZ FEW zwraca uwagę, iż prawidłowość i zasadność wyboru partnera jest przedmiotem oceny Komisji Oceny Projektów a także na fakt, iż nie jest możliwe zlecanie zadań w ramach partnerstwa.

Tak, jest możliwość wniesienia wkładu własnego przez odbiorcę. Jednocześnie IZ FEW zwraca uwagę na fakt, iż wkład własny wnoszony przez odbiorcę nie może powodować bariery w korzystaniu przez niego ze wsparcia. Jednocześnie prawidłowość, zasadność oraz efektywność działań założonych przez wnioskodawcę w projekcie każdorazowo jest przedmiotem oceny Komisji Oceny Projektów.

Tak, w ramach naboru istnieje możliwość realizacji projektów zawierających elementy pomocy publicznej/pomocy de minimis, jest ona wówczas weryfikowana zarówno na etapie oceny merytorycznej jak i w trakcie realizacji projektu. IZ FEW zaznacza, że to na wnioskodawcy spoczywa obowiązek weryfikacji wystąpienia pomocy de minims zgodnie z przepisami wskazanymi w rozdziale 6 Regulaminu wyboru projektów. W przypadku udzielania pomocy de minimis wnioskodawca zobligowany będzie do wystawienia zaświadczenia na rzecz podmiotów, dla których realizowany będzie wniosek.
W przypadku pomocy udzielanej jako pomoc publiczna/pomoc de minimis należy opisać metodologię wyliczenia wysokości pomocy (z uwzględnieniem wydatków objętych pomocą), zaś w odniesieniu do metodologii wyliczenia wkładu prywatnego wpisać „nie dotyczy”. Powyższe należy opisać we wniosku w pkt 5.3 Metodologia wyliczenia dofinansowania i wkładu prywatnego w ramach wydatków objętych pomocą publiczną i pomocą de minimis.

Tak, w ramach realizacji projektu jest możliwość zatrudnienia fizjoterapeuty, o ile zakres takich usług medycznych bezpośrednio wynika z przeprowadzonej u konkretnego pracodawcy pogłębionej analizy występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w miejscu pracy/identyfikacji zagrożeń na stanowisku pracy, oceny ryzyka zawodowego związanego z tymi  zagrożeniami oraz programów naprawczych przyczyniających się do ich minimalizacji. W takim przypadku realizacja świadczeń/usług medycznych weryfikowana jest zgodnie z kryterium dostępu nr 6 w oparciu o Evidence Based Medicine oraz przez podmiot wykonujący działalność leczniczą uprawniony do tego na mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

Nie, IZ FEW nie planuje tworzenia instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu. Zgodnie z zapisami regulaminu wyboru projektów, rozdział 3 pomocne przy wypełnianiu wniosku w systemie teleinformatycznym mogą być: Podręcznik Użytkownika LSI 2021+ oraz Regulamin Użytkownika LSI 2021+, które dostępne są na stronie internetowej: https://lsi2021.wielkopolskie.pl/. Ponadto IZ FEW zwraca uwagę, iż w systemie LSI 2021+ do wielu pól dodano pola pomocy, które zawierają wskazówki dotyczące danego pola. Aby skorzystać z pomocy kontekstowej dla poszczególnych pól wniosku należy kliknąć w znak pytajnika. Pomoc kontekstowa zostanie wyświetlona w dodatkowym okienku.

Katalog konkretnych działań w zakresie usług medycznych musi bezpośrednio wynikać z przeprowadzonej u pracodawcy pogłębionej analizy występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w miejscu pracy/identyfikacji zagrożeń na stanowisku pracy, oceny ryzyka zawodowego związanego z tymi  zagrożeniami oraz programów naprawczych przyczyniających się do ich minimalizacji.
Pozostałe działania - w tym ewentualne wystąpienie usług medycznych - powinny wynikać bezpośrednio z przeprowadzonej analizy i w szczególności mogą dotyczyć np: działań na rzecz ochrony narządu ruchu pracowników w miejscu pracy np. zatrudnienia fizjoterapeuty, edukacji zbiorowej, poradnictwa psychologicznego, psychoedukacji. Jednocześnie zakres zaplanowanych przez wnioskodawcę usług, ich zasadność oraz efektywność działań założonych w projekcie każdorazowo jest przedmiotem oceny Komisji Oceny Projektów w oparciu o całościowe zapisy wniosku o dofinansowanie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021–2027 art. 6., punkt 3: Pomoc publiczna może być udzielana przez instytucję zarządzającą, instytucję pośredniczącą lub instytucję wdrażającą. W związku z powyższym pomoc publiczną może otrzymać wyłącznie Wnioskodawca lub partner (jeśli dotyczy). Wnioskodawca nie ma zatem możliwości udzielania pomocy publicznej II stopnia.

Mając na uwadze, iż wnioskodawca zamierza realizować wsparcie dla przedsiębiorców MŚP lub dużych IZ zwraca uwagę, iż ww. koszty mogą być objęte pomocą de minimis II stopnia. IZ FEW zwraca jednocześnie uwagę na fakt, iż to na Wnioskodawcy spoczywa obowiązek weryfikacji wystąpienia pomocy de minimis i uwzględnienia jej wówczas we wniosku o dofinansowanie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021–2027 wyróżnia się pomoc publiczną jako:

- udzielanie pomocy publicznej na szkolenia,

- udzielanie pomocy publicznej na usługi doradcze na rzecz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw,

- udzielanie pomocy publicznej na subsydiowanie zatrudnienia.

Duże przedsiębiorstwo w przypadku wystąpienia pomocy publicznej może skorzystać w ramach naboru z pierwszej formy pomocy tj: szkoleń.

W przypadku szkoleń intensywność pomocy publicznej na szkolenia nie przekracza 50% wartości kosztów kwalifikowalnych szkolenia.

Doposażenie stanowisk pracy w zakresie poprawy ergonomii pracy będzie natomiast stanowiło pomoc de minimis.

Zapisy Regulaminu wyboru projektów wskazują, iż pisemne porozumienie z pracodawcą albo porozumienia z kilkoma konkretnymi pracodawcami, których pracownicy zostaną objęci wsparciem w projekcie powinny być skompresowane w jednym pliku i załączone do wniosku w części IX Załączniki.

Zgodnie z Regulaminem naboru projektów koniecznym jest spełnienie warunku dotyczącego wpisania się w założenia Wojewódzkiego Planu Transformacji Województwa Wielkopolskiego (dalej WPTWW). Zapisy rozdziału 7.1. Informacje wymagane we wniosku o dofinansowanie pkt 7 stanowią, iż Wnioskodawca zobligowany jest do zawarcia we wniosku o dofinansowanie informacji o spójności realizowanego wsparcia tj. że projekt jest spójny z WPTWW w obszarze ergonomii mając na celu zapobieganie chorobom cywilizacyjnym.

  1. Tak, Wnioskodawca jest zobowiązany do wypełnienia tabeli nr 3.4.3.1 wpisując osoby objęte wsparciem, a także do uzupełnienia tabeli nr 3.4.3.1 a wpisując liczbę instytucji objętych wsparciem.
  2. Tak, Wnioskodawca jest zobowiązany do wyszczególnienia wszystkich podmiotów objętych wsparciem w pkt 3.3.2 wniosku o dofinansowanie.
  3. Tak, w pkt. 3.3 wniosku o dofinansowanie należy wskazać wszystkie miejsca, w których znajdują się siedziby podmiotów objętych wsparciem.

Wdrożenie ISO 45001 wpisuje się w określony w naborze zakres wsparcia dotyczący wprowadzenia zmian organizacyjnych i może być finansowany z EFS+. Natomiast, zgodnie z warunkami określonymi w naborze, wszystkie działania powinny wynikać bezpośrednio z pogłębionej analizy występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w miejscu pracy/identyfikacji zagrożeń na stanowisku pracy, oceny ryzyka zawodowego związanego z tymi zagrożeniami oraz programów naprawczych przyczyniających się do ich minimalizacji. Wdrożenie ISO 45001 musi zatem wynikać z przeprowadzonej analizy, by mogło być uwzględnione w projekcie.