Informacje o naborze
Wnioski o dofinansowanie projektów należy składać w formie elektronicznej poprzez Lokalny System Informatyczny do obsługi Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (LSI 2014+) na stronie internetowej https://lsi.wielkopolskie.pl od dnia 22.02.2017 r. od godziny 7.30 do 17.03.2017 r. do godziny 15.30. Przygotowywanie wniosków w Systemie LSI 2014+ możliwe jest już od dnia ogłoszenia naboru. Wersję papierową wniosku z wymaganą dokumentacją należy składać w terminie 5 dni roboczych od daty wysłania wersji elektronicznej w Biurze Stowarzyszenia Aglomeracja Kalsko – Ostrowska, ulica Częstochowska 25, lok. 31, 62- 800 Kalisz, od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30 do 15:30 lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru bądź przesyłką kurierską. Decyduje data wpływu dokumentacji do jednostki.
Termin rozstrzygnięcia konkursu – październik 2017 r.
Na co i kto może składać wnioski
Kto może składać wnioski?
Uprawnionymi do składania wniosku są podmioty wskazane w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 przyjętym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego i aktualnym na dzień ogłoszenia konkursu:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego, posiadające osobowość prawną,
- podmioty wykonujące usługi publiczne na zlecenie gminy/miasta na prawach powiatu/związku międzygminnego – w których większość udziałów lub akcji posiada gmina, powiat, związek międzygminny, Skarb Państwa lub spółka kapitałowa, w której wymienione wcześniej podmioty (to jest gmina, powiat, związek międzygminny, Skarb Państwa) dysponują bezpośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu – na podstawie aktualnej umowy dotyczącej świadczenia usług z zakresu transportu publicznego lub oświetlenia ulicznego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie w ramach konkursu mogą otrzymać następujące typy projektów:
- zakup ekologicznych/niskoemisyjnych autobusów dla transportu publicznego oraz inwestycje związane z zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury wynikającej danego źródła zasilania pojazdów, np. zakup ładowarek do szybkiego ładowania baterii autobusów elektrycznych,
- budowa, przebudowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury transportu publicznego, w tym np.:
- sieci autobusowych - wyposażenia dróg w zjazdy, zatoki autobusowe i inne urządzenia drogowe dla komunikacji miejskiej,
- przystanków, wysepek oraz urządzeń dla osób niepełnosprawnych,
- zintegrowanych węzłów/ centrów przesiadkowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną,
- zapewnieniem dróg dostępu do węzłów przesiadkowych i przystanków,
- parkingów P&R i B&R oraz pasów ruchu dla rowerów
- budowa inteligentnych systemów zarządzania i organizacji ruchu na terenie miasta, wdrożeniem inteligentnego systemu transportowego (ITS), zakup i montaż urządzeń z zakresu telematyki służących komunikacji publicznej,
- systemy dystrybucji i identyfikacji biletów (biletomatów) oraz elektroniczne tablice informacyjne wraz z oprogramowaniem, wspólny bilet aglomeracyjny,
- ograniczenie korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych środowisku form transportu: roweru, środków komunikacji miejskiej, poruszania się pieszo (budową, przebudową i modernizacją dróg dla rowerów/ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą uzupełniającą, rowerową typu kładki rowerowe i pieszo-rowerowe zlokalizowane w ciągach ścieżek rowerowych, punkty, stacje napraw rowerów),
- budowa systemu tras/dróg dla rowerów łączących miasta i ich obszar funkcjonalny, ścisłe powiązanie projektowanych dróg rowerowych z punktami przesiadkowymi i innymi elementami transportu publicznego,
- wymiana oświetlenia ulicznego/drogowego na bardziej efektywne energetycznie, w tym oparte na odnawialnych źródłach energii (energia słoneczna) lub modernizacją oświetlenia ulicznego pod kątem zwiększenia jego energooszczędności,
- działania informacyjno-promocyjne dotyczące transportu publicznego, rowerowego i pieszego.
W ramach działania realizowane będą wyłącznie projekty składające się z co najmniej 2 elementów inwestycyjnych wskazanych powyżej oraz elementu dotyczącego informacji i promocji. Wnioskodawcy w swoich przedsięwzięciach zobowiązani będą w inwestycjach w infrastrukturę, czy w tabor transportu publicznego uwzględnić działania „miękkie”, tj. promować korzystanie z komunikacji zbiorowej, niezmotoryzowanej lub rowerowej.
Ponadto wszystkie projekty dotyczące zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym transportu publicznego powinny uwzględniać szersze podejście, wpisując się w odnoszące się do zagadnień niskoemisyjności strategie miejskie lub dla obszarów aglomeracyjnych kompleksowe Plany Gospodarki Niskoemisyjnej lub dokumenty równoważne.
Informacje w zakresie realizacji wskazanej w Postanowieniach Umowy Partnerstwa wspólnej interpretacji z KE, znajdują się w SZOOP WRPO 2014+ (Uszczegółowieniu) pod zapisami dla Działania 3.3.
Finanse
Szacunkowa kwota dofinansowania przewidziana do rozdysponowania w konkursie wynosi 72 000 000 PLN i może ulec zmianie.
- maksymalnie do 85% wydatków kwalifikowalnych,
- minimalny wkład własny – 15% kosztów kwalifikowalnych.
Dla projektów spełniających definicję projektów generujących dochód zastosowanie mają Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014 – 2020.
Niezbędne dokumenty
Uwaga - aktualizacja dla Wnioskodawców, którzy zawierać będą umowy o dofinansowanie projektu od 2 września 2017 roku - szczegóły poniżej:
Na mocy przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014‑2020 oraz niektórych innych ustaw straciły moc „Wytyczne Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w sprawie zasad rozliczania projektów realizowanych w ramach osi priorytetowych 1, 2, 3, 4, 5 i 9” oraz „Wytyczne Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w sprawie kwalifikowalności kosztów objętych dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”.
W związku z tym faktem, postanowienia Wytycznych, o których mowa powyżej, zostały zawarte w nowym wzorze Umowy o dofinansowanie projektu oraz Załączniku do Umowy pn. „Kwalifikowalność kosztów, wnioski o płatność oraz zwroty środków”; przy czym poprzez wzór Umowy o dofinansowanie projektu należy również rozumieć wzór Porozumienia o dofinansowanie projektu oraz Decyzji o dofinansowaniu projektu.
Nowy wzór Umowy o dofinansowanie projektu obowiązuje Wnioskodawców, którzy zawierać będą Umowy w ramach Osi Priorytetowych 1, 2, 3, 4, 5, 9 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, od 2 września 2017 r., to jest od dnia wejścia w życie zmiany Ustawy.
Dla Beneficjentów, którzy zawarli Umowy o dofinansowanie projektu przed 2 września 2017 r. obowiązują postanowienia dotychczasowego wzoru Umowy oraz zapisy „Wytycznych Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w sprawie zasad rozliczania projektów realizowanych w ramach osi priorytetowych 1, 2, 3, 4, 5 i 9” oraz „Wytycznych Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w sprawie kwalifikowalności kosztów objętych dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”.
AKTUALNY Wzór umowy o dofinansowanie - obowiązuje od 2.09.2017 r. (483 KB)
Opublikowano: 5.09.2017 r.
UWAGA
Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ informuje o korekcie redakcyjnej w treści Regulaminu. Uzupełniono zapis - punkt III H. Partnerstwo.
Powyższe jest zgodne z Uchwałą nr 3252/2017 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z 10.02.2017 ws. zmiany regulaminu 3.3.4
REGULAMIN 3.3.4 (obowiązujący od 10 lutego 2017) - po korekcie redakcyjnej (375.9 KB)
Tabela korekty redakcyjnej w Regulaminie konkursu dla Poddziałania 3.3.4 (11.8 KB)
UWAGA
Instytucja Zarządzająca informuje, iż zgodnie z Uchwałą nr 3252/2017 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 10 lutego 2017 roku zmieniono zapisy w regulaminie konkursu Nr: RPWP.03.03.04-IZ-00-30-001/17.
Zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania zapisów Regulaminu konkursu do zmienionego Uchwałą Nr 3181/2017 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 26 stycznia 2017 r. wzoru umowy o dofinansowanie projektu dla Osi Priorytetowych 1, 2, 3, 4, 5, 9 w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 w związku z wejściem w życie od 1 lutego 2017 r. zmienionych Uchwałą Nr 3113/2017 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 12 stycznia 2017 r. „Wytycznych Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w sprawie kwalifikowalności kosztów objętych dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego” i zmienionych Uchwałą Nr 3142/2017 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 20 stycznia 2017 r. „Wytycznych IZ WRPO w sprawie zasad rozliczania projektów realizowanych w ramach Osi Priorytetowych 1-5 i 9”. Umożliwi to potencjalnym beneficjentom aplikowanie o środki zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Zmiany Regulaminu Konkursu polegają na:
- zmianie załącznika nr 5 do Regulaminu Konkursu, tj. Wzoru umowy o dofinansowanie projektu stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 3138/2017 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 20 stycznia 2017 r. w sprawie przyjęcia regulaminu konkursu Nr RPWP.03.03.04-IZ-00-30-001/17 dla Działania 3.3 „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska”, Poddziałanie 3.3.4 „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla rozwoju AKO” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020;
- zapis Regulaminu Konkursu w pkt. III G. „Zamówienia publiczne” otrzymuje brzmienie: „Wnioskodawca/Beneficjent zobowiązany jest do wyboru wykonawcy zgodne z zapisami „Wytycznych Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 w sprawie kwalifikowalności kosztów objętych dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego” publikowanych na Stronie internetowej Programu oraz na Portalu, w wersji obowiązującej w dniu wszczęcia postępowania”.
Uzupełniono również kryteria konkursowe o wymagane kryteria formalne.
Zmiana regulaminu konkursu obowiązuje od 10 lutego 2017 roku. Zmiana nie skutkuje nierównym traktowaniem wnioskodawców.
REGULAMIN 3.3.4 (obowiązujący od 10 lutego 2017) (363.8 KB)
1-Kryteria wyboru projektów (161.5 KB)
5-Wzór umowy o dofinansowanie projektu (obowiązujący od 10 lutego 2017) (457.5 KB) - UWAGA: wzór umowy obowiązuje tylko dla Beneficjentów, którzy zawarli umowy przed 2 września 2017 roku.
REGULAMIN 3.3.4. (1 MB) (NIEAKTUALNY)
1-Kryteria wyboru projektów 3.3.4 (717.3 KB) (NIEAKTUALNE)
2-Podręcznik użytkownika LSI2014 wersja 1.4 (3 MB)
3-Wzór wniosku o dofinansowanie 3.3.4 (550.5 KB)
4-Instrukcja do sporządzania Studium Wykonalności (część obliczeniowa 3.3.4) (95.7 KB)
4-Instrukcja do sporządzania Studium Wykonalności (część opisowa 3.3.4) (134.5 KB)
5-Wzór umowy o dofinansowanie projektu (467.5 KB) (NIEAKTUALNY)
6-Wytyczne IZ WRPO 2014 kwalifikowalności kosztów EFRR (od 01.02.2017) (1.2 MB)
6-Wytyczne IZ WRPO 2014 kwalifikowalność kosztów EFRR (634.9 KB)
7-Wytyczne IZ WRPO 2014 zasady rozliczania projektów (od 01.02.2017) (1.1 MB)
7-Wytyczne IZ WRPO 2014 zasady rozliczania projektów (503.3 KB)
8-Metodyka szacowania emisji gazow cieplarnianych 3.3.4 (141.3 KB)
9-Instrukcja wypełnienia wniosku 3.3.4 (1.4 MB)
10-Załącznik 1 do wniosku Ocena oddziaływania na środowisko (545 KB)
11-Załącznik 2 downiosku-Zaświadczenie Natura 2000 (463 KB)
12-Instrukcja wypełniania Załącznika 1 do wniosku Ocena oddziaływania na środowisko (1 MB)
13-Instrukcja wypełniania Załącznika 2 do wniosku NATURA 2000 (317.4 KB)
14-Poradnik przygotowania inwestycji z uwzględnieniem zmian klimatu (3.4 MB)
16-Strategia EUROPA 2020 (436.7 KB)
18-Załącznik 4 do wniosku Oświadczenie o nie zaleganiu z informacją (69 KB)
19-Załącznik 3 do wniosku Deklaracja właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną (462 KB)
20-Niebieska Księga (Infrastruktura drogowa) (2.7 MB)
21-Niebieska Księga (Sektor Transportu Publicznego) (1.9 MB)
24-Załacznik 29 Oświadczenie o zabezpieczeniu środków na realizacje inwestycji (465.5 KB)
25-Zalacznik 40 Oświadczenie o ochronie informacji ujętych we wniosku o dofinansowanie (512.9 KB)
26-Załącznik Oświadczenia Partnera Uczestnika (482.5 KB)
Inne ważne informacje
Pytania prosimy kierować:
- ze strony Instytucji Pośredniczącej, w szczególności w zakresie oceny strategicznej ZIT: mailowo pod adresem kkucner@sako-info.pl, mwawrzyniak@sako-info.pl, edudek@sako-info.pl, telefonicznie pod nr: 62 598 52 37.
- ze strony Instytucji Zarządzającej, w szczególności wyjaśnień dotyczących interpretacji postanowień niniejszego Regulaminu mailowo pod adresem: marta.kubacka@umww.pl agnieszka.krok@umww.pl i telefonicznie pod nr 61 626 63 16, 61 626 63 39.
lub bezpośrednio w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Poznaniu al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań, tel. 61 626 61 92, 61 626 61 93.
Zobacz często zadawane pytania
Wsparcie techniczne w zakresie obsługi Systemu LSI 2014+ udzielane jest poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie https://lsi.wielkopolskie.pl (menu "Kontakt"), lub pod numerami tel. 61 626 71 09 lub 61 626 63 14.