Informacje o naborze
Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić on-line i wysłać w formie elektronicznej w Lokalnym Systemie Informatycznym do obsługi Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 - 2027 (LSI 2021+) od 16 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r. Przygotowywanie wniosków w Systemie LSI 2021+ możliwe jest już od momentu ogłoszenia naboru, tj. 16 grudnia 2024 r.
Wniosek uznaje się za złożony jeśli został wysłany w okresie trwania naboru, nie został wycofany oraz został podpisany w nieprzekraczalnym terminie do 5 dni od dnia zakończenia naboru (kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym osoby/osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu aplikującego o dofinansowanie). Niezależnie od tego czy Wnioskodawca chce podpisać wniosek profilem zaufanym czy podpisem kwalifikowanym, konieczne jest zarejestrowanie konta na stronie profilu zaufanego https://pz.gov.pl/.
Link do strony systemu LSI 2021+
Kto może składać wnioski
1. O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:
- Administracja rządowa,
- Jednostki Samorządu Terytorialnego,
- Publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
- Kościoły i związki wyznaniowe,
- Organizacje pozarządowe,
- Organizacje badawcze,
- Jednostki naukowe,
- Klastry,
- Wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i TBS,
- MŚP,
- Duże przedsiębiorstwa,
- Organizatorzy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego,
- Porty lotnicze.
2. Partnerstwo w projekcie jest możliwe na warunkach określonych w części II.J Regulaminu wyboru projektów.
Na co można otrzymać dofinansowanie
1. W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty dotyczące:
- zakupu, budowy i montażu niektórych rodzajów OZE, w których brakuje systemów wsparcia operacyjnego lub gdy technologia OZE jest niewystarczająco dojrzała lub charakteryzuje się wyższym ryzykiem albo niższą rentownością np. dwustronnych paneli fotowoltaicznych, paneli perowskitowych, głębokiej geotermii,
- inwestycji obejmujących rozwój technologii, produkcji, przesyłu i wykorzystania gazów zdekarbonizowanych np. innowacyjne projekty wodorowe wykorzystujące wodór odnawialny (zielony), do produkcji którego wykorzystuje się energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych,
- inwestycji dotyczących budowy lub rozbudowy magazynów energii dla instalacji OZE będących przedmiotem projektu realizowanego w ramach typów a i b.
2. Uzupełniającymi elementami projektu w limicie do wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych projektu łącznie, mogą być:
- sporządzenie dokumentacji aplikacyjnej, opracowanie dokumentacji przygotowawczej/projektowej w tym audyty, badania, ekspertyzy/analizy techniczne, niezbędne do wdrożenia i realizacji projektu (jako usługi zewnętrzne),
- uzasadnione działania, przyczyniające się do osiągnięcia szerokich celów Europejskiego Zielonego Ładu, wzmacniające adaptacyjność do zmian klimatu, sprzyjające neutralności klimatycznej, w tym: związane z realizacją zielono-niebieskiej infrastruktury, wprowadzania rozwiązań GOZ, infrastruktury związanej z dostępnością budynków.
Finanse
- Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi 50 000 000,00 PLN (słownie: pięćdziesiąt milionów złotych) i jest zgodna z Harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie dla Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Wskazana kwota może ulec zmianie.
- Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu: 1 000 000 PLN.
- Projekt rozliczany będzie w oparciu o wydatki rzeczywiście poniesione, zgodnie z częścią II.I Regulaminu wyboru projektów.
- Wsparcie projektów wskazanych w części II.B pkt 1 Regulaminu udzielane będzie w ramach pomocy publicznej zgodnie z Rozporządzeniem OZE.
- Intensywność pomocy nie może przekraczać:
- 45% kosztów kwalifikowalnych w przypadku inwestycji w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła zgodnych z załącznikiem VII do Dyrektywy (UE) 2018/2001, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii;
- 30% kosztów kwalifikowalnych w przypadku każdej innej inwestycji (np. magazynów energii).
Intensywność pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz mikro i małych przedsiębiorstw i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.
- Pomoc na koszty wskazane w części II.I punkt 5 Regulaminu wyboru projektów udzielona będzie wyłącznie w ramach pomocy de minimis:
- w przypadku realizacji projektu, którego przedmiotem będzie wyłącznie komponent dofinansowany na poziomie wskazanym w części II.G Regulaminu punkt 5 litera a), dla wydatków objętych pomocą de minimis należy przyjąć intensywność wsparcia maksymalnie na poziomie 70% kosztów kwalifikowalnych,
- w przypadku realizacji projektu, którego przedmiotem będą oba komponenty dofinansowane zgodnie z częścią II.G Regulaminu punkt 5 litery a) i b), dla wydatków objętych pomocą de minimis należy przyjąć intensywność wsparcia wskazaną w części II.G Regulaminu punkt 5 litera a).
- Szczegółowe zapisy dotyczące warunków udziału w naborze zostały zawarte w Regulaminie wyboru projektów.
Niezbędne dokumenty
1. Regulamin wyboru projektów dla naboru nr FEWP.02.03-IZ.00-001_24 (1.1 MB)
2. Kryteria wyboru projektów w zakresie EFRR dla Działania 2.03 w ramach FEW 2021+ (871.8 KB)
5. Wzór wniosku o dofinansowanie projektu dla naboru FEWP.02.03-IZ.00-001_24 (288.1 KB)
6. Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu (931.9 KB)
9. Wzór umowy o dofinansowanie Projektu (196.1 KB)
10. Wzór porozumienia o dofinansowanie Projektu (164.9 KB)
11. Wzór decyzji o dofinansowaniu projektu Województwa Wielkopolskiego (167.9 KB)
15. Załącznik nr 3 do wniosku - Informacja organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną (85.8 KB)
18. Załącznik nr 22 do wniosku - Oświadczenia Partnera i Uczestnika (85.5 KB)
19. Załącznik nr 24 do wniosku - Określenie statusu MŚP Wnioskodawcy (73 KB)
22. Załącznik nr 26 do wniosku - Wzór Opinii o innowacyjności (94.3 KB)
23. Ocena DNSH dla programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (2 MB)
28. Obszary zagrożone trwałą marginalizacją (422.7 KB)
Inne ważne informacje
Pytania prosimy kierować mailowo na adres ocenaformalna2@umww.pl, telefonicznie pod numerem tel. 61 626 71 42 lub bezpośrednio do Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Poznaniu al. Niepodległości 34, 61 714 Poznań, tel. 61 626 72 60 lub do pozostałych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie wielkopolskim: http://wrpo.wielkopolskie.pl/punkty-informacyjne.
Wsparcie techniczne w zakresie obsługi Systemu LSI2021+ udzielane jest poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie https://lsi2021.wielkopolskie.pl (menu "Kontakt").[możliwe podanie numerów telefonów do obsługi technicznej]