Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN 02/2018
Na zdjęciu: Rower z dystrybutorem do kawy stoi w otoczeniu zieleni. Barista obsługuje dwóch klientów

Przedsiębiorczy liderzy zmian

Głód sukcesu, pasja, ambicja, kreatywność i energia. To cechy, którymi powinni wyróżniać się „rasowi” przedsiębiorcy. Są nimi z pewnością Marcin Łojewski, który stworzył sieć kawiarni rowerowych oraz Mateusz Pilch, uprawiający plantacje borówki amerykańskiej. Dziś to prawdziwi wielkopolscy liderzy biznesu.

Więcej
Na zdjęciu: Marszałek Marek Woźniak przemawia podczas konferencji, na tle baneru 'Samorząd Województwa Wielkopolskiego''

Wielkopolskie plany na przyszłą dekadę

Rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej? Budowa nowej linii z Konina przez Turek, Uniejów do Łodzi? A może spalarnia odpadów dla południowo-wschodniej Wielkopolski? To tylko niektóre pomysły, jakie padają podczas spotkań poświęconych strategii województwa wielkopolskiego po 2020 roku.

Więcej
Na zdjęciu: Mężczyzna w roboczym ubraniu i kasku montuje kolektory słoneczne na dachu budynku

Słoneczne gminy

W czasie coraz większej popularności odnawialnych źródeł energii, kolejne gminy wyposażają budynki publiczne i domy jednorodzinne w kolektory słoneczne. W Wielkopolsce działania proekologiczne wspiera WRPO 2014+.

Więcej
Ewa Gałka, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP

Nie narzekajmy, tylko działajmy

Tak po polsku, to lubimy narzekać, usiąść na kanapie i mówić: a to mi nie pasuje, a to jest niefajne, a tutaj tamci za dużo zrobili albo za mało czegoś. Ale jeżeli my wyjdziemy i wspólnie z sąsiadami dołożymy jedną cegiełkę, to możemy dużo zdziałać – mówi Ewa Gałka, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP.

Więcej
Na zdjęciu: W czasie konferencji, przy jednym z okrągłych stołów siedzą debatujący ludzie

Jak liderzy szukali inspiracji

W lokalnych społecznościach drzemie ogromny potencjał. Nie zawsze jest kolorowo, ale nawet w tych trudnych sytuacjach drzemie siła – mówiła Magdalena Popłońska-Kowalska ze Stowarzyszenia CAL podczas I Wielkopolskiego Forum Liderów Lokalnych w Poznaniu.

Więcej
Na zdjęciu: Kobieta w biurze obsługuje maszynę służącą do digitalizowania danych

Projekt ze skrzynki: Poznań coraz bardziej online

Dane przestrzenne dotyczące stolicy Wielkopolski to bogate źródło informacji. Czerpią z nich mieszkańcy, inwestorzy i przedstawiciele wielu zawodów. Aby dostęp do danych był łatwiejszy, szybszy i tańszy konieczna była cyfryzacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego Poznania oraz uruchomienie publicznych e-usług.

Więcej
Na zdjęciu: Przy stole konferencyjnym debatuje trzech mężczyzn

Negocjacje czas rozpocząć!

Komisja Europejska przedstawiła zasady przyznawania i wydawania pieniędzy z polityki spójności w perspektywie 2021-2027. To na razie propozycja, ale z niej wynika, że nasz kraj może otrzymać 19 mld euro mniej, w porównaniu z obecną perspektywą. Co to oznacza dla naszego regionu?

Więcej
Na zdjęciu: Czterech przedstawicieli gmin stoi na placu budowy zbiornika. W tle widać żółtą koparkę.

Czysta woda za unijną kasę

Ponad trzy miliony złotych unijnej dotacji pójdzie na zagospodarowanie retencyjne zlewni Rowu Złotnickiego. To kolejny ważny proekologiczny projekt w regionie, dofinansowany ze środków WRPO 2014+.

Więcej
Na zdjęciu: ludzie stojący w okręgu z wyciągniętymi dłońmi.

Parasol społecznego wsparcia

W regionie ruszył właśnie konkurs „Aktywna integracja”. Po raz pierwszy o środki na ten cel starać się mogą podmioty ekonomii społecznej. Do wydania jest aż 40 mln zł!

Więcej
Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska