Ukazał się siódmy numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak zmienia się Wielkopolska dzięki Funduszom Europejskim.
Na początek dane z Eurostatu! Wynika z nich, że Polska na ochronę zdrowia wydaje średnio 6,5% PKB, znajdując się w ogonie UE. Wciąż więc stoimy w obliczu konieczności inwestowania w organizacyjny i finansowy potencjał krajowej opieki zdrowotnej. W Wielkopolsce przy wsparciu unijnych środków sukcesywnie realizowane są inwestycje infrastrukturalne oraz projekty zwiększające dostępność i jakość świadczeń medycznych. W artykule „Zdrowie w centrum uwagi” opisujemy projekty unijne w Krotoszynie i Pile, które zwiększają dostępność i jakość świadczeń medycznych, zarówno szpitalnych, jak i związanych z opieką długoterminową.
Nie zapominamy o największej inwestycji zdrowotnej, czyli budowie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Przedsięwzięcie, prowadzone z ogromnym rozmachem i zaangażowaniem, jest już na półmetku. To dobry moment, aby podsumować postępy w realizacji tej inwestycji. Polecamy artykuł „Mały pacjent na pierwszym miejscu”.
O potrzebie kształcenia kolejnych pokoleń lekarzy, rosnącym zapotrzebowaniu na usługi o charakterze geriatrycznym i pielęgnacyjno-opiekuńczym czy dla przewlekle chorych, a także roli Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego w procesie zdrowienia pacjentów rozmawiamy z lek. Arturem de Rosier, prezesem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
„Niejeden życiowy zakręt za nimi. Nie poddają się jednak smutkowi. Cieszą się każdą chwilą i mimo nie najmłodszego wieku podejmują się nowych wyzwań…”. Takimi słowami zaczyna się reportaż i film „Czas nas uczy pogody” o podopiecznych poznańskiego Dziennego Domu Pomocy.
Na koniec – bardzo ważna informacja. Coraz bardziej realny staje się scenariusz ograniczenia środków unijnych i możliwości dotacyjnych. Już dzisiaj warto pomyśleć o alternatywnych formach wsparcia, jak choćby tych oferowanych przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. O szczegółach informujemy w artykule „Jeśli nie dotacje, to co?”.
Obejrzyj e-magazyn „Nasz Region” – kliknij