Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN
Czarno-biała fotografia przedstawia grupę sześciu tancerzy w różnych pozach, rozstawionych na parkiecie w przestronnej sali. Autorem zdjęcia jest Andrzej Grabowski.

REPORTAŻ: Sceny pięknych emocji

„Nie interesuje mnie, jak ludzie się poruszają, ale co ich porusza” - mawiała Pina Bausch, legendarna niemiecka tancerka. A co porusza spragnionych kultury mieszkańców Wielkopolski? W Poznaniu od ponad 40 lat iskrzące emocjami, zmysłowością i energią spektakle Polskiego Teatru Tańca. Od kwietnia oglądać będzie można je w nowej siedzibie. W Gnieźnie artystyczne realizacje prezentowane są w odnowionym Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Obie placówki zmieniły się przy unijnym wsparciu. Zajrzeliśmy za kulisy.

Więcej
Wizualizacja przedstawia wnętrze jednego z pomieszczeń Centrum Technologii Kreacyjnych. Na pierwszym planie, w na krześle, przy zestawie wypoczynkowym, siedzi mężczyzna. Dwóch innych przechodzi korytarzem z prawej strony. Na górze zdjęcia widać taras z kolejnymi krzesłami i kwiatami. Wizualizacja pochodzi z archiwum beneficjenta.

Wszystko zaczyna się od badań

Nie tylko przedsiębiorcy są źródłem innowacji. Wiele niezwykłych pomysłów ma swój początek ma w murach uczelni: uniwersytetów, politechnik, akademii. W Wielkopolsce nie szczędzi się pieniędzy na ich rozwój. Wzmacnianie innowacyjnej przestrzeni badawczej to jedna z najważniejszych dziedzin wspieranych przez Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Przykładami są m.in. poznański Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Medyczny czy Collegium Da Vinci.

Więcej
Fotografia przedstawia klasę pełną uczniów. Zdjęcie wykonane jest z tyłu sali. Widać uczniów siedzących w ławkach. Na samym przedzie stoi uśmiechnięty nauczyciel. Na ścianie widoczna między innymi tablica interaktywna i projektor multimedialny. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Szkoły uczą się nowej rzeczywistości

Wśród dziedzin życia, którym pandemia koronawirusa sprawiła poważne problemy, jest edukacja. Zamknięte szkoły spowodowały, że kadra pedagogiczna i uczniowie, musieli nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Doskonalenie cyfrowych kompetencji, testowanie nowych narzędzi i metod nauczania, a także budowanie relacji przez szklany ekran – to tylko niektóre z wyzwań. Wszystkich, w tym trudnym czasie, wspierają unijne środki.

Więcej
Fotografia została wykonana przed klubem seniora w Ostrzeszowie. Widoczny jest zielony trawnik, stojak na rowery, podjazd dla osób niepełnosprawnych z poręczą prowadzący prosto do drzwi oraz sam budynek, z jasną elewacją, kryty dachówką. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Nie jesteście sami

W Wielkopolsce nigdy nie oszczędzano środków na realizację usług społecznych czy zdrowotnych. Kluby seniora, asystenci rodzin i osób niepełnosprawnych, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego – takie wsparcie widoczne jest w każdej gminie naszego regionu. Ze środków unijnych na ten cel skorzystały również instytucje w Ostrzeszowie i Obornikach.

Więcej
Fotografia przedstawia mężczyznę w okularach, który rozładowuje paczki z bagażnika samochodu dostawczego. Mężczyzna stoi na podwyższeniu i podaje kartonowe pudło dalej. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolska w starciu z wirusem. Jak pomogły fundusze unijne?

Mija rok od pojawienia się wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. W tym czasie ponad 400 mln zł z UE pomogło ratować zdrowie Wielkopolan i rodzime biznesy.

Więcej
Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska