Ukazał się czternasty numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak zmienia się Wielkopolska dzięki Funduszom Europejskim.

Jeszcze dekadę temu przyszłość większości seniorów była przewidywalna i raczej smutna. Na szczęście takie wyobrażenie powoli przemija. Dzięki wsparciu, także z unijnych środków, w całej Polsce powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych srebrnemu pokoleniu. Należą do nich chociażby kluby seniora, których w Wielkopolsce nie brakuje.

Nie ma tam miejsca na nudę, a samotność zwyczajnie nie istnieje. Co prawda w obecnej sytuacji ich działalność musiała zostać zawieszona, jednak w niedalekiej przyszłości, ich znaczenie będzie nie do przecenienia. W e-magazynie opisujemy kilka takich miejsc powstałych w regionie – zachęcamy do lektury artykułu „Srebrne lata aktywności”.  

O stereotypowym postrzeganiu seniorów, potrzebie wzmacniania sektora silver economy  oraz wspieraniu osób 65+ przy pomocy regionalnego programu rozmawiamy z dr hab. Hanną Mamzer – psycholożką i socjolożką z Zakładu Socjologii Kultury i Cywilizacji Współczesnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polecamy wywiad „Obywatel: senior”.

Szacuje się, że w Polsce żyje 68 tysięcy dorosłych ze spektrum autyzmu, z czego 63 proc. mieszka na stałe z rodzicami. Wielu nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. To właśnie dla nich zdeterminowani rodzice stworzyli w Poznaniu bezpieczną przestrzeń: Dom Autysty. Odwiedziliśmy to miejsce. Przeczytaj reportaż „Gdy wali Ci się świat, budujesz dom”

W e-magazynie odwiedzamy również miejscowości, w których są (lub będą) nowoczesne obiekty kulturalne, gdzie mieszkańcy i turyści mają szansę poznać fascynującą historię regionu. Tak jest m.in. w Swarzędzu, a będzie też w Turku i Luboniu oraz wielu innych wielkopolskich miastach. O szczegółach piszemy w artykule „Kulturalnie w Wielkopolsce”.  

Cały e-magazyn dostępny jest tutaj

baner_393x273_1

Pobierz jako PDF