Ukazał się dwudziesty numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak Fundusze Europejskie zmieniają Wielkopolskę.  

Każda mama i tata chcą otoczyć swoją pociechę najlepszą opieką już od pierwszych dni życia. Zapewnić miłość, ciepło i bezpieczeństwo. Dzięki rozwiązaniom systemowym, w Polsce pierwszy rok życia dziecko spędza najczęściej z mamą, która korzysta z urlopu macierzyńskiego lub mamą i tatą, którzy tym urlopem się dzielą. Jeśli po tym czasie rodzic nie może skorzystać z urlopu wychowawczego i musi wrócić do pracy, rozpoczyna się gorączkowe szukanie najlepszej opieki dla dziecka. Złotym środkiem są żłobki (tańsze od opłacenia niani), dzięki którym rodzice mogą spokojnie wrócić do pracy wiedząc, że ich dziecko przebywa pod profesjonalną opieką, w bezpiecznym miejscu. Z Funduszy Europejskich dotowane jest utworzenie miejsc z żłobku. W artykule „Rodzicielstwo kontra praca” odwiedzamy dwa przykładowe żłobki: w Chodzieży i Tarnowie Podgórnym.

Pierwsze lata życia dziecka, to ważny okres w jego rozwoju. Mnóstwo kluczowych umiejętności rozwija się najintensywniej właśnie w wieku przedszkolnym. Zdaniem wielu ekspertów to dobry czas na pierwsze kroki w nauce języków czy poznawaniu umiejętności cyfrowych. Przez ostatnie lata, firmy i instytucje prowadzące edukację przedszkolną czy wczesnoszkolną mogły sięgać po pieniądze z pokaźnej puli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki temu, również w regionie, powstało wiele nowych miejsc, których oferta jest doskonale dopasowana do potrzeb dzieci. Więcej na ten temat w artykule „Bawi, uczy i wspiera”.

Bywają jednak sytuacje, w których dzieci nie mogą przebywać pod opieką biologicznych rodziców. Wtedy, w ich życiu muszą pojawić się inni dorośli, którzy będą im towarzyszyć, wspierać, troszczyć się i opiekować. Stworzą dom za utracony dom. Taką rolę pełnią rodziny zastępcze. Polecamy artykuł „Nasz życiowy żagiel, czyli dom za dom”.

„Zza drzwi dobiega śmiech Agnieszki. Dziś szczęśliwej i bezpiecznej. Zanim trafiła do domu Dagmary i Łukasza jej życie było trudne (…)”. Tak zaczyna się reportaż unijny „Niezwyczajni zwyczajni”. Rodzina, do której Agnieszka trafiła pod opiekę, daje jej znacznie więcej niż dach na głową.

Cały e-magazyn jest tutaj.

baner_393x273_1

Pobierz jako PDF