Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Ukazał się piętnasty numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak zmienia się Wielkopolska dzięki Funduszom Europejskim.

Samorządu Województwa Wielkopolskiego kilkanaście lat temu postawił na rozwój transportu kolejowego. Setki milionów unijnego wsparcia (głównie z WRPO) wydano na zakupy nowoczesnego taboru i poprawę infrastruktury. Efekty już można dostrzec? Dziś, mało kto pamięta zdezelowane „żółtki”, którymi jeszcze kilkanaście lat temu jeździliśmy do pracy. Ten obraz (na szczęście) przeszedł do lamusa, a zastąpił go widok nowoczesnych pociągów typu Elf i Elf 2. Pojawiło się mnóstwo nowych połączeń, a te już istniejące, wraz z dworcami, są modernizowane.  O tym wszystkim piszemy w dwóch artykułach: Jak Wielkopolska inwestuje w kolej? i Zmiany na torach. Podsumowaniem tematu jest wywiad z wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem.

W numerze polecamy również reportaż świąteczny o Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, która rzuca koło ratunkowe tym, którzy chcą zacząć od nowa. O tym, jak ta pomoc wpływa na życie ludzi świadczy historia Synthi – pogodnej, energicznej 28-latki. Poznajcie ją, czytając reportaż Nim rozwiną skrzydła.

W zbliżające się święta nie pójdziemy tłumnie do kościołów. Warto jednak sobie uzmysłowić, że wielu zniszczonym zabytkom, tworzącym dziedzictwo sakralne regionu, udało się, przy unijnym wsparciu, przywrócić dawną świetność. Blask odzyskało m.in. sanktuarium w Wieleniu Zaobrzańskim. W najbliższym czasie renowację przejdzie kościół w Zdunach i świątynia w Gołańczy. Odwiedziliśmy te miejsca i opisaliśmy w artykule Fundusze ratują sakralne zabytki.

Cały e-magazyn dostępny jest tutaj

baner_393x273_1

Pobierz jako PDF